DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.160,00 -0.14

Manisa ile İzmir Arasındaki Yakaköy Ormanları Yeniden Yeşillendi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Manisa ile İzmir Arasındaki Yakaköy Ormanları Yeniden Yeşillendi

Manisa ile İzmir arasında 2007’de çıkan yangında 300 hektar orman alanının yok olduğu Yakaköy Mahallesi’ndeki alan, aynı yıl yapılan ağaçlandırma çalışmalarından sonra artık yeşile dönüştü.

Manisa ile İzmir Arasındaki Yakaköy Ormanları Yeniden Yeşillendi

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 15 Ağustos 2007’de Manisa’nın Karakoca köyünde çıkan yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüdüğü ve İzmir’in Bornova ilçesi Yakaköy ormanlarına sıçrayarak burada 300 hektarlık alanın yanmasına neden olduğu belirtildi.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün aynı yıl içinde bölgeyi tekrar eski haline getirmek için ağaçlandırdığı ifade edilen açıklamada, 10 yıl önce dikilen fidanların bugün bir insan boyunu geçtiği ve artık havadan rahatlıkla görülebildiği kaydedildi.

– “Eski haline gelmesi için 50 yıl gerekli”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, orman teşkilatının 10 yıl önce yangına karşı verdiği özverili mücadeleyle yangını kritik bir noktada durdurup, 3 bin hektarlık blok ormanın zarar görmesini engellediğini anımsatarak, o dönem yeni başlayan “yangın havuzları” uygulamasının bu yangının kısa sürede söndürülmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.

Yangının hemen ardından bölgede arazi temizleme çalışmalarının başladığını aktaran Aybal, şunları kaydetti:

“Bölgeye toplam 490 bini bulan kızılçam, servi, akasya gibi türlerden oluşan fidanlar dikilmişti. 10 yıl önce dikilen fidanlarımız o kadar iyi bir büyüme kaydetti ki bazı yerlerde 2 metreyi geçmekte ve daha verimli büyümelerini sağlamak için bakım ve aralama çalışmaları yapılmaya başlanmakta. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun yanan orman alanları tekrar ağaçlandırılıyor ancak yanan bir ormanın eski halini alması için 50 yıl, genç bir orman olması için ise 20 yıl geçmesi gerekiyor. Bu yüzden var olan ormanlarımıza sahip çıkalım, koruyalım.”  (AA)

YORUM YAP