DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Tire ilçesinden Süt Harekatı! Tire “Sütün Başkenti” Olma Yolunda

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tire ilçesinden Süt Harekatı! Tire “Sütün Başkenti” Olma Yolunda

Küçük Menderes Havzası’ndaki 9 tesiste üretilen günlük ortalama 3 bin 500 ton süt, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok bölgesine ihraç ediliyor.

Tire ilçesinden Süt Harekatı! Tire “Sütün Başkenti” Olma Yolunda

Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, AA muhabirine yaptığı açıklamada Tire, Ödemiş, Selçuk, Bayındır başta olmak üzere havza genelinde yaklaşık 30 bin hayvan yetiştiricisinin Avrupa ortalamasında bir verimlesüt üretttiğini söyledi.

Gürler, yapılan yatırımlarla tekstil sektörü ağırlıklı açılan OSB’nin bugün sütsektörüne hizmet verir hale geldiğini ifade etti.

Gelinen noktada Tire’nin artık süt hayvancılığı ve endüstrisinin başkenti olarak adlandırıldığını kaydeden Gürler, Sütaş’ın açtığı üretim tesisiyle birlikte sayıları 9’a çıkan fabrikalarda günlük ortalama 3 bin 500 tonluk sütişleme kapasitesine ulaştıklarını aktardı.

Sütsektörünün lider kuruluşlarından biriyle bölgede yapılacak yatırım için görüştüklerini anlatan Gürler, “Bu firmanın da buraya gelmesiyle Türkiye’deki önde gelen süt sanayicilerinin bir arada olacağı organize sanayi bölgesi olacağız.” dedi.

– Hedef daha çok ihracat 

Gürler, bölgedeki tesislerde işlenen süt ürünlerinin iç piyasaya satışının yanı sıra ihracatına da önem verdiklerini, bazı firmaların sadece ihracat odaklı çalıştığını dile getirdi.

Kıbrıslı bir firmanın bölgede kurduğu tesiste hellim peyniri üreterek dünya geneline pazarladığını dile getiren Gürler, “Bölgedeki sanayicilerimizin pazarları sadece Türkiye ile sınırlı değil. Ortadoğu başta olmak üzere bir çok ülkeye ihracat yapılıyor. Bölgemizin sütü de inşallah yakın gelecekte buradan tüm dünyaya gidecek.” dedi.

– “Sütü pazarlama sorunumuz kalmadı”

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ise sütendüstrisindeki gelişme sayesinde bölgede göçün durduğunu söyledi.

Sanayicilerin yaptığı yatırımlarla sütün artık üretildiği bölgede işlenir hale geldiğini, gençlerin yeniden baba mesleklerine döndüğünü dile getiren Eskiyörük, “Sütü çok uzun zaman önce soğuk zincir altına aldık. Kontrollü süt topluyoruz, antibiyotik içermeyen, gıda güvenliğine, ihracata uygun bir üretim yapıyoruz. Geçmiş yıllarda bu bölgede sütü pazarlama noktasında çok sıkıntılar yaşıyorduk, ama artık bu sorunumuz ortadan kalktı. Sanayimiz bölgemizdeki sütün tamamını işleyecek boyuta ulaştı.”  diye konuştu.  (AA)

YORUM YAP