DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sıbyan Mektebi Kütüphane Oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sıbyan Mektebi Kütüphane Oldu

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu tarafından 2005’te satın alınan Urla’daki 16. yüzyıldan kalma sıbyan mektebi binası, “TB Evi: Urla Tasarım Kütüphanesi ve Faruk Tabak Okuma Odası”na dönüştürüldü.

Yaşar Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Urla’da Kapan Camisi Sokağı’ndaki 16. yüzyıldan kalma metruk binayı 2005’te satın alan Balcıoğlu, 1560’larda yapıldığı düşünülen binanın Osmanlı sıbyan mektebi olduğunu tespit etti.

Sıbyan Mektebi

Yakın arkadaşı Georgetown Üniversitesi Öğretim Üyesi Ertegün Modern Türk Araştırmaları Kürsüsü profesörlerinden Faruk Tabak’ın vefat etmesinin ardından binayı arkadaşının ismini yaşatmak üzere kütüphaneye dönüştürme kararı veren Prof. Dr. Balcıoğlu, burayı “TB Evi: Urla Tasarım Kütüphanesi ve Faruk Tabak Okuma Odası”na dönüştürdü.

Açıklamada görüşüne yer verilen Prof. Dr. Balcıoğlu, kütüphanenin iki katlı, çok küçük bir tarihi bir yapı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak bu mekan sadece çalışma alanı olarak değil çok amaçlı bir kullanım için hazırlandı. Toplantılar, seminerler, atölye çalışmaları, müzik ve yoga derslerine kadar birçok küçük ölçekli etkinliği içinde barındıracak nitelikte. Hatta oda orkestraları için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dolayısıyla her kesime hitap edecek programlar ön görülmekte. Ancak fark ettim ki şimdiye kadar en ilgili ziyaretçilerim mahallenin çocukları oldu. Hal böyle olunca onlar içinde kütüphanemizde çeşitli kitaplar yer almaya başladı. Şimdi mahallenin çocuklarına masal, şiir, kitap okuma günlerinden, tasarım atölye çalışması yaptırmaya kadar geniş bir yelpazeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz.”(AA)

İzmir Haberleri

YORUM YAP