DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.269,02 0.91

“Picasso Mustafa” Köyünü Sanat Galerisine Dönüştürdü

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Picasso Mustafa” Köyünü Sanat Galerisine Dönüştürdü

“Picasso Mustafa” köyünü sanat galerisine dönüştürdü… Manisa‘nın Salihli ilçesinde yaşayan “Picasso Mustafa” lakaplı emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Toga, Çökelek Mahallesi’ndeki evlerin ve bahçelerin duvarlarına meyve, hayvan ve insan figürleri resmediyor.

Evinin dış duvarına 2 yıl önce çeşitli resimler çizen 65 yaşındaki Toga, mahallelinin isteği üzerine onlarca evin dış ve bahçe duvarına da çeşitli figürler yaptı. Daha çok hayvan ve doğa resimlerini çizen Toga, özel istekleri de geri çevirmiyor.

“Picasso Mustafa” Köyünü Sanat Galerisine Dönüştürdü

Geçen yıl bir evin duvarına Süpen Lig şampiyonu Beşiktaş’ın simgesi kartalı çizen Mustafa Toga, Yeşilçam’ın unutulmaz filmi “Çiçek Abbas”ın karakterlerini ve merhum şarkıcı Barış Akarsu’nun portresini resmetti.

Mahallelinin “Picasso Mustafa” lakabı taktığı Toga, mahalleliden ücret almadığı gibi boya masraflarını da bütçesinden karşılıyor.

– Hobi olarak 40 yıldır resim yapıyor

Mustafa Toga, yaklaşık 40 yıldır karakalem ve yağlı boya resim yaptığını söyledi.

Yaklaşık 2 yıl önce evinin dış cephesine yağlı boya resim yapmaya karar verdiğini belirten Toga, “Duvarlara at, inek, bölgeye has olduğu için üzüm, görsel bir güzellik olması açısından Kız Kulesi resimleri yaptım. Tabii Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biri olan Çiçek Abbas’taki İlyas Salman ve Şener Şen karakterlerine de yer verdim.” dedi.

Resimleri görüp beğenen mahallelinin kendi evlerinin duvarlarına da resim yapılması talebinde bulunduğunu  vurgulayan Mustafa Toga, şimdiye kadar onlarca evin dış cephesi ile bahçe duvarına çeşitli figürler resmettiğini kaydetti.

– “Mahalleli Barış Akarsu’yu çok seviyor”

Toga, daha çok köy yaşantısını ve ruhunu yansıtan resimler yapmaya özen gösterdiğini dile getirerek, şunları ifade etti:

“Çünkü toplumumuzda köy yaşantısının ayrı bir önemi var. Mahallemde de hayvancılık ve üzüm yetiştiriciliği ön planda. Bu nedenle duvarlara genel olarak inek, koyun, tavuk, horoz ve üzüm, bağ yaprağı, mısır ve pamuk resimleri yapıyorum. Çizimlerimde köy yaşantısını yansıtmaya çalıştığım gibi o gün veya tarihteki güncel konulara da yer veriyorum. Mesela geçtiğimiz yıl bir evin duvarını boyadığım tarihte Beşiktaş şampiyon olmuştu. Duvardaki kompozisyonun içine Beşiktaş’ın şampiyonluğu nedeniyle bir de kartal resmi yerleştirdim. Ayrıca mahalledeki gençler Barış Akarsu’yu çok seviyordu, bir çalışmamda da Barış Akarsu’ya yer verdim. Bunun yanı sıra resimlerimde çizgi film kahramanlarımız ile Türk sinemasının emektarlarını da ölümsüzleştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için yer veriyorum.”

– Farklı mahallelerden de talep geliyor

Farklı çevrelerden gelen vatandaşların duvarları gördükçe kendi mahallelerine de çizimlerden istediğine dikkati çeken Mustafa Toga, “Bu eserler, duvar yıkılmadığı sürece kalacak. Bu işin en güzel tarafı da bu. Köyümüze farklı köylerden gelen vatandaşlar bu resimleri gördükçe, beni kendi köylerine davet ediyor. Ben de elimden geldiği kadarıyla boş zamanlarımda o yerlere gidip, istedikleri resimleri yapıyorum.” diye konuştu.

Çökelek Mahallesi’nde yaşayan Mahmut Can, Mustafa öğretmenin yaptığı resimleri çok beğendiğini, mahalleye renk geldiğini söyledi.

Çok sevdiği torununun resmini yaptırarak sürpriz yapacağını belirten Can, “Mustafa Toga, köyümüzdeki hemen hemen bütün boş duvarları boyayıp görsel bir güzellik meydana getirdi. Ben de çok sevdiğim torunumun resmini evimin duvarına yapması için kendisinden ricada bulundum. Bugün de geldi ve boyama işlemine başladı. Torunum resmini duvarda görünce çok sevinecek. Ona büyük bir sürpriz olacak.” şeklinde konuştu.  (AA)

YORUM YAP