DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Medya patronu Ethem Sancak AKP yönetimine girdi

AKP döneminde devraldığı şirketler ve ihalelerle adından sıkça söz ettiren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sevgisini sıkça dile getiren iş adamı Ethem Sancak AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyeliğine seçildi. Sancak Akşam ve Star gazetelerinin de patronu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Medya patronu Ethem Sancak AKP yönetimine girdi

1958 yılında Siirt’te doğan Ethem Sancak 1976 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. 1976-1978 yılları arasında gazetecilik yapan Sancak üniversite yıllarında Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin (TİKP) güneydoğu ve doğu sorumluluğu ile Diyarbakır İl Başkanlığı’nı yaptı.

1987 yılında Es Ecza Deposu’nu kuran sancak Es Ecza Deposu ile Alliance Boots’un ortaklığı olan Hedef Alliance Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

blank

2008 yılında Medical Park hastanesinin açılışında Erdoğan ve Sancak Fotoğraf: Depo Photos

AKP dönemiyle birlikte Sancak’ın işlerinde de hareketlilik gözlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisini, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görünce aşık oldum” sözleriyle ifade eden Sancak TMSF’nin el koyduğu Çukurova Grubu’nun dev şirketi BMC’nin de sahibi. Sancak öte yandan yine Çukurova Grubu’nun sahibi olduğu Akşam Gazetesi’ni de satın almıştı. Şu an Sancak’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu T Medya Akşam Gazetesi’nin yine Sancak’ın sahibi olduğu Es Medya ise yine hükümete yakınlığı ile bilinen Star Gazetesi’nin sahibi.

TÜSİAD YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ YAPTI

2006-2010 yılları arasında Brezilya’nın İstanbul Fahri Konsolosluğu görevini de yürüten Sancak 2007-2008 arası TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı olarak da yer almıştı. Sancak AKP Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeliğini de yapmıştı.

İş adamı Ethem Sancak AKP'ye yakınlığı ile biliniyor. Sancak 17-25 Aralık soruşturmalarından sonra görevinden alınan hemşerisi AB Bakanı Egemen Bağış ile birlikte... Fotoğraf: Depo Photos

İş adamı Ethem Sancak AKP’ye yakınlığı ile biliniyor. Sancak 17-25 Aralık soruşturmalarından sonra görevinden alınan hemşerisi AB Bakanı Egemen Bağış ile birlikte… Fotoğraf: Depo Photos

İşte Sancak’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkin sözlerinden bazıları:

*Bir Arap atasözü der ki ‘Sana anam babam feda olsun’ ben de Erdoğan için diyorum ki ona; anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun.

*Tanıdım, dürüstlüğünü gördüm. Erdoğan’ın eteklerine tutunup oradan bir şey beklemek niyetim yoktu. Siirt seçimleri vesilesiyle Siirt’ten başbakan çıksın diye, dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de aşık oldum. Doğrusu solculuk dönemimde Mevlana ile Şems’in arasındaki aşka anlam veremiyordum.

Ethem Sancak’ın sahibi olduğu gazetelerde köşe yazarlığı yapan isimlerden bazıları:

Markar Esayan – Akşam yazarı / AKP MKYK üyesi

Yalçın Akdoğan – Star yazarı / AKP Milletvekili

Yiğit Bulut – Star yazarı / Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı

Mehmet Metiner – Star yazarı / AKP Milletvekili

Resul Tosun – Star yazarı / Eski AKP Milletvekili

YORUM YAP