DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İzmir’de Boya Sandığı Başında “Maket Tekne” Yapıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’de Boya Sandığı Başında “Maket Tekne” Yapıyor

İzmir‘de 20 yıl önce müşteri beklerken tahtalara şekil vermeye başlayan 57 yaşındaki ayakkabı boyacısı Ümit Sarımsı, bu becerisini zamanla geliştirerek yaptığı Maket Tekne lerden kira, elektrik ve su parasını çıkarıyor.

İzmir’de Boya Sandığı Başında ” Maket Tekne ” Yapıyor

Geçimini 35 yıldır ayakkabı boyayarak sağlayan Ümit Sarımsı’nın Konak Meydanı’nda müşteri beklerken yaptığı maket tekneler, görenlerin ilgisini çekiyor.

Yeteneğini yansıttığı, tahtalardan ürettiği uzunluğu 1 metreyi geçen maket tekneleri satan Sarımsı, ilk kez eline aldığı bıçakla 20 yıl önce tahtadan Osmanlı hançeri yapmaya başladığını, zamanla elinden çıkan eserlerin daha da güzelleştiğinin farkına vardığını anlattı.

Müşteri beklerken gemi maketi yapmaya başladığını, beğenilmesi üzerine bunların alıcı bulduğunu ifade eden Sarımsı, daha sonra gelen özel siparişleri yaptığını söyledi.

– 40’dan fazla gemi maketi yaptı

Müşterilerden birinin talebi üzerine cebindeki parayla malzeme alıp 1,5 yıl uğraşarak kraliyet gemisi yaptığını dile getiren Sarımsı, “Bayağı beğenildi. Daha sonra elim daha da bu işe yatkın oldu. Daha güzel eserler çıkmaya başladı. Ahşap bir geminin üretim süresi 1 yıla kadar uzayabiliyor. Bu süreyi kısaltmak için karton ve plastik malzemeler de kullanmaya başladım.” dedi.

Boya sandığı önünde sergilediği maket gemilere yoldan geçen vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini, bazı kişilerin fotoğraf çektiğini anlatan Sarımsı, şimdiye kadar 40’ı aşkın gemi maketi yaptığını ve sattığını, cam şişe içerisine de gemi maketi yapabildiğini kaydetti.

– Boya sandığının yanında sergilediği ürünleri satıyor

Ayakkabı boyacılığından kazancının çok az olduğunu, sattığı maket gemilerle büyük oranda geçimini sağlamaya çalıştığını ifade eden Sarımsı, şöyle konuştu:

“Canım sıkılmasın diye elime aldığım bıçakla tahtaya şekil veriyordum. Yaptığım gemiler beğenilince özel sipariş almaya başladım. Ayakkabı boyayarak günde 10-20 lira kazanabiliyoruz. Üç çocuğum var. Ev kira. Maket gemileri satabilirsem kiramı çıkarıyorum, elektrik, su parasını ödüyorum.”

Bazen malzeme almakta zorlandığını aktaran Sarımsı, “Çıtanın tanesi 2 lira. Bir gemiye 120 çıta gidiyor. 30-40 lira boyadan para kazanınca bunlarla malzeme alıyorum. Çıtaları tamamlayınca yavaş yavaş gemileri yapmaya başlıyorum. En büyük hayalim ıhlamur tomruğundan tek parça gemi yapmak.” dedi.

Yaptığı gemileri 600-750 liraya satışa sunduğunu belirten Sarımsı, gençlerin boş vakitlerinde el becerilerini geliştirecek şeylerle uğraşmasını tavsiye etti. (AA)

YORUM YAP