DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.140.991 1.924

Madencilik Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Madencilik Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı

Maden sektörü temsilcilerini İzmir’de buluşturan 7. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı (MINEX) açıldı.

Madencilik

Fuar İzmir’de 20 bin metrekare alan üzerinde organize edilen fuara, 29 ülkeden 180’i yabancı 322 firma katılıyor.

Fuarla eş zamanlı olarak, uluslararası bilim insanlarının ve uygulayıcıların katıldığı 6. Uluslararası Maden Makineleri ve Teknolojileri Kongresi de başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuar ve kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, 3 yıl önce açtıkları Fuar İzmir’de kent fuarcılığını geliştirmek için yoğun çaba sarfettiklerini, sektöründe lider temsilcileri bir araya getirerek, ülke ve kent ekonomisine katkı sağlamayı, yerli ve yabancı firmalar arasında iş birliklerinin artmasını amaçladıklarını söyledi.

Dün Şırnak’ta bir kömür ocağında yaşanan göçükte 7 işçinin hayatını kaybettiğini dile getiren Kocaoğlu, “Bu kazalar ‘eceldir, kaderdir’ diye geçiştirilemez. Mutlaka gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir. Maden ocağında çalışan işçilerimiz nasıl katma değer üretmek için canları pahasına çalışıyorlarsa onların can güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almak, gerekli teknolojiyi sağlamak, başta merkezi hükümet olmak üzere hepimizin sorumluluğundadır.” dedi.

“Madencilik sektöründeki sorunlar son teknolojinin kullanılmasıyla aşılabilir”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel de Türkiye’de madencilik sektöründe karşılaşılan sorunların sektördeki son teknolojinin kullanılmasıyla aşılabileceğini savundu.

Yüksel, “Dün Soma’daki maden faciasıyla ilgili davayı izlerken Şırnak’tan acı haber geldi. Nedeni söylediklerimizin dikkate alınmaması. Kimse ‘ocak kaçaktı’ mazeretinin arkasında sığınmasın. İnsan hayatını önemsemeyen anlayış devam ettiği sürece bu kazalar kaçınılmaz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, fuarın açılış kurdelesini kesti, daha sonra stantları ziyaret etti.(AA)

YORUM YAP