DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kentsel dönüşüm ev fiyatını artırdı

Gayrimenkulde alıcının az, satıcının fazla olduğunu söyleyen Çelik, “600 bin konut ihtiyacı varken dönüşümle 1 milyon konut üretirseniz sektör tıkanır” dedi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kentsel dönüşüm ev fiyatını artırdı

EYG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik markalı konut fiyatlarındaki artışın kentsel dönüşüm kaynaklı olduğunu söyledi. Dönüşüm riskli binaların yenilenmesi yerine arsa geliştirme yolu olarak görüldüğünü belirten Çelik, “Müteahhit 100 daire dönüştürecekse emsal artışı isteyip 200 daire yapıyor. Yüzde 50 pay hak sahiplerine veriliyor. Sonra kira ve taşınma yardımı var. 500 lira kâr yapacaksa ev fiyatını 1000 lira artıracak, çünkü yarısı hak sahiplerinin. Konut fiyatları dönüşüm projeleri nedeniyle artıyor. Halbuki dönüşümle evler ulaşılabilir olmalı” dedi.

MÜŞTERİNİN ÖNÜ KESİLDİ

Gazetecilerle bir araya gelen Ömer Faruk Çelik kentsel dönüşüm süreciyle ilgili değerlendirmede bulundu. Kentsel dönüşümün büyük firmalara değil küçük müteahhitlere yaradığını dile getiren Çelik, “Büyük firmalar arazi geliştireceğiz diye hevesle işe başladı. Ama bina bazında işleri küçük müteahhit yaptı. Eskiden vatandaş eski evini satar, büyük firmaya gider bir miktar da borçlanıp ev alırdı. Şimdi eski evini veriyor, hatta üstüne para alıyor ve evini yeniliyor. Hal böyle olunca büyük müteahhide gelen müşterinin önü kesildi. Üst gelir ve orta üstü gelir grubuna konut üreten firmaların işi zorlaştı” diye konuştu. Alıcı sayısının az üretici sayısının çok olduğu bir döneme girildiğini ifade eden Çelik, “Müteahhit sayısı en az üç kat arttı, ama pasta büyümüyor” dedi.

SİL BAŞTAN DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşümün riskli alanlarda yapılmamasını da eleştiren Çelik, “Depremden Avcılar etkilendi ama en çok dönüşüm projesi Bağdat Caddesi’nde. Dönüşüm ruhu sil baştan değişmeli” dedi. Vatandaşın, kamunun ve gayrimenkul firmalarının fedakarlık yapması gerektiğini ifade eden Çelik “Üst gelir grubunun yaşadığı yerde vatandaş kendi apartmanını kendi yenilemeli. Riskli olan alanda kamu ve büyük firmalar öncülük etmeli. Ülkede 600 bin konut müşterisi var ve 1 milyon konut üretiyorsanız dönüşüm bu sektörün önünü bir süre sonra tıkar” dedi.

blank

Ümraniye’de yeni  projeye başlıyor

EYG Grup’un Ümraniye’de yeni bir arsa satın aldığını ifade eden Ömer Faruk Çelik, 250 konutluk yeni bir projeye başlayacaklarını söyledi. İçinde ticari ünetilerin de yer alacağı projenin yatırım değerinin KDV hariç 450 milyon lira olduğunu kaydeden Çelik, dairelerin 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 şeklinde tasarlandığını belirtti. Satışlara eylül ayında başlayacaklarını söyleyen Çelik, Kayaşehir’de hayata geçirdikleri Evvel İstanbul’da konut teslimlerine başladıklarını, Adım İstanbul’da ise sona yaklaştıklarının bilgisini verdi.

YORUM YAP