DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İzmir’deki “Askeri Casuslukta Kumpas” Davası

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’deki “Askeri Casuslukta Kumpas” Davası

İzmir’deki “askeri casusluk soruşturması”ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki mensupları hakında açılan davada, 48’i tutuklu 23’ü firari 102 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Askeri Casusluk Soruşturması

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Nafiz Koçak, Gülhane Askeri Tıp Akademisinden (GATA) emekli olmasının ardından örgütle bağlantısı olmayan özel bir üniversitede çalışmaya başladığını belirterek, GATA’ya girerken FETÖ’nün desteğini almadığı gibi daha sonra da bu örgütle ilişkisinin olmadığını savundu.

Klişe suçlamalar ve soyut delillerle tutuklandığını ileri süren Koçak, hakkındaki suçlamaların yorum ve kanaate varan iddialardan ibaret olduğunu, aleyhine ifade veren bazı tanık beyanlarının kurgusallaştırıldığını öne sürdü.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan ve bu davada da sanık olan E.K’nin kendini kurtarmak için aleyhine ifade verdiğini iddia eden Koçak, hukuken bu ifadelere itibar edilmemesi gerektiğini iddia etti.

Koçak, İzmir’deki askeri casusluk soruşturmasıyla bir bağlantısının olmadığını, suç tarihinde İzmir’de ikamet etmediğini de savundu.

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullanmadığı, kapatılan Banka Asya’da hesabının olmadığı, kendisi ve çocuklarının FETÖ’nün okullarında eğitim görmediği iddiasında bulunan Koçak, tahliyesini talep etti.

Tutuklu sanık eski Astsubay Cüneyt Öz, iddianamede hakkındaki “Cüneyt Öz’ün FETÖ/PDY’nin temel yapısını oluşturan ışık evlerinde yetiştirilerek TSK’ya dahil edilen ve TSK içerisinde örgütün amacı doğrultusunda hareket ederek suç faaliyeti yürüttüğü” suçlamasına ilişkin savunma yaptı.

Aleyhine ifade veren sanık B.G’nin beyanlarının gerçeğe aykırı olduğunu savunan Öz, örgütle bir bağlantısının olmadığını ifade etti.

Duruşmaya öğle arası verildi.

– İddianameden

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya’nın hazırladığı 697 sayfalık iddianamede, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaveri emekli Albay Gürsel Yüce, eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Roma Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mehmet Demirağ, FETÖ/PDY’nin üst düzey yöneticileri Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Hanefi Sözen, Naci Tosun ve İsmail Büyükçelebi’nin

bulunduğu 48’i tutuklu 23’ü firari 102 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında “silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği” suçlamalarına yer verildi.

İddianamede, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 kişi hakkında “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” suçlamasıyla açılan davada yargılanmalarının ardından, beraat eden sanıkların bir kısmı ile emekli askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in de bulunduğu 98 müşteki yer aldı.(AA)

İzmir Haberleri

YORUM YAP