DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
STERLIN 40,3340 % -0.67
FRANG 35,3962 % -0.32
ALTIN 2.438,65 % -0,91
BITCOIN 2.212.591 -3.148

İzmir’de Belediye İşçisinin Açlık Grevi

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’de Belediye İşçisinin Açlık Grevi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından haksız yere işten çıkarıldığı iddiasıyla açlık grevine başlayan Mahir Kılıç, eylemini bir aydır sürdürüyor.

Haksız Yere İşten Çıkarıldığını İddia Eden Belediye İşçisinin Açlık Grevi

İzmir Büyükşehir Belediyesi önündeki bankta 13 Kasım’da başlattığı açlık grevine devam eden Kılıç, Büyükşehir Belediyesinin kendisiyle birlikte 220 kişiyi çeşitli bahanelerle işten çıkardığını söyledi.

– “Amire fiili saldırı”

İş akdinin eylül ayında “amire fiili saldırı” gerekçesiyle fes edildiğini belirten Kılıç, ancak böyle bir olayın hiç yaşanmadığını, tüm girişimlerine rağmen çalıştığı yerdeki güvenlik kameraları görüntülerinin incelenmediğini öne sürdü.

Kılıç, Büyükşehir Belediyesinin bu kararla kendisini açlığa mahkum ettiğini ifade ederek “Bugün açlık grevinin 30’uncu günündeyim. Tarih boyunca haksız olduğuna inanan hiçbir insan bedenini açlığa yatırmaz. Yüzde 100 haklı olduğuma inandığım için bedenimi açlık grevine yatırdım, işimize geri dönene kadar bunu sürdüreceğim. Ben ya bu bankta can vereceğim ya da haksız, hukuksuz bir şekilde atıldığımız işlerimize geri döneceğim. Siyasi bir amacımız yoktur, talebimiz açık ve sadedir.”

Kılıç’a destek veren Elif Sefer Esen, 25 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesinde çalıştığını aktararak “iş verimsizliği” gerekçesiyle haksız yere işten çıkarıldığını ileri sürdü.

Tekrar işe dönene kadar belediye önündeki tepkilerini sürdüreceklerini söyleyen Esen, konuyu yargıya taşıdıklarını dile getirdi.

Öte yandan, Kılıç’ın bağlı olduğu DİSK/Genel-İş Sendikası yetkilileri de konuya ilişkin bir açıklama yapmak istemediklerini kaydetti. (AA)

YORUM YAP