DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İzmir Mutfağı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir Mutfağı

İzmir tarih boyunca çeşitli topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Bu çeşitlilik İzmir Mutfağı nda da görülür. İzmir ve çevresinde yaşayan yerleşik ya da göçebe Türkler, İzmirli Rumlar, Levantenler, Sefaratlar, mübadele yıllarında Batı Trakya ve adalardan (Girit, Sakız, Midilli) gelenler, Makedonlar, Boşnaklar, Arnavutlar, Afrika kökenli Araplar bu kültürün çeşitliliğini oluşturur.

İzmir Mutfağı

İzmir mutfağında ilk bakışta zeytinyağı ile lezzetlenen sebze, ot ve balık yemekleri ile Akdenizli mutfak özellikleri dikkati çeker. İzmir mutfağının Akdenizli kısmına daha çok kıyı kesimlerinde rastlanır. Zeytinyağı ile lezzetlenen sebze ve ot yemekleri ile körfezden çıkan balıklardan yapılan yemeklerin en güzel örneklerine İzmir’in yanı sıra Urla, Karaburun, Seferihisar, Tire, Foça, Çeşme ilçelerinde rastlayabilirsiniz.

Diğer yanda temelinde göçebe yaşam ve hayvancılık faaliyetlerinin olduğu et, süt ve buğdaya dayalı olarak şekillenen mutfak kültürüne ise İzmir’in kırsal kesiminde rastlanabilir. Bergama,Kınık,Kiraz,Menemen,Ödemiş,Tire gibi ilçelerde bu mutfağın örneklerine rastlanabilir.

Tire ilçesinde kuyu tandır,tire köfte,her çeşit kavurmalık,haşlamalık,böreklik ot çeşitliliğine rastlanır.Seferihisar’da kuzu veya oğlak dolması,çeşitli börekler,tatlılar,(sütlaç, oklavadan sıyırma,lor baklavası vb),yaprak sarma ve kabak çiçeği dolması örneklerine rastlanabilir.

Keşkek hemen her ilçede düğünlerin vazgeçilmez yemeğidir.Yanında sütlaç,zerde,ya da höşmerim (Karaburun’da sündürme denir.) tatlılarından birisi mutlaka olur.Menemen,Ödemiş,Seferihisar-Payamlı,Dikili’de en az keşkek kadar önemsenen bir başka düğün yemeği de topalaktır. Ödemiş ve Dikili ilçelerinde ayrıca dibile denilen bir tatlı düğünlerde bayramlarda mutlaka yapılır.

İzmir sokak lezzetleri açısından da geniş bir çeşitliliğe sahiptir.Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi İzmir gevreği ve boyoz,atıştırmalıkların başında gelen kumru,kelle söğüş, çöpşiş ve yazın içinizi serinleten şerbet çeşitliliğine Kemeraltı çarşısı başta olmak üzere İzmir’in hemen her yerinde rastlayabilirsiniz.

Kaynak: izmirkulturturizm

YORUM YAP