DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Gripten Sonra Fırçayı Değiştirin

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gripten Sonra Fırçayı Değiştirin

Havalar iyice soğumaya, hastalıklar kapıyı çalmaya başladı. Grip görülme oranları da gün geçtikçe artıyor… Gripliyken ellerinizi sık sık sıvı sabun ile yıkamaya özen gösteriyorsunuz, peki ya diş fırçanızın hijyenine aynı önemi veriyor musunuz?

Grip ten Sonra Fırçaya Dikkat!

Grip geçiren hastalarda grip süresince kullanılan diş fırçası üzerinde bu hastalığa sebep olan virüsler bol miktarda birikir. Bakterilerden farklı olarak virüsler vücut dışında da çok uzun süre canlılıklarını sürdürebilirler ve tekrar uygun ortam bulduğunda hastalığa sebep olurlar. Bu nedenle grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmek; vücudunuzun nekahet döneminde tekrar yoğun şekilde virüslere maruz kalmasını engelleyecektir. Ayrıca grip olduğunuz sürece kullandığınız diş macununu fırçanın üzerine sıkarken tüpün ağzının fırçaya değdirilmemesi de doğru bir davranış olacaktır.

Sodyum Loril Sülfat (SLS)

Büyük ihtimalle kişisel temizlik ürünlerinde bulunan en tehlikeli madde SLS’dir. Köpürücü etkisi olduğu için diş macunlarına katılır ve macuna işe yarıyor görünümü verir. Halbuki araştırmalar deri için oldukça yıpratıcı ve zararlı etkileri olduğunu göstermiştir.

Nasıl dezenfekte edilir?

Bunların başında sirkeli karbonat yöntemi gelmektedir. Yarım su bardağı suya 2 yemek kaşığı kadar beyaz sirke ve 2 çay kaşığı kadarda karbonat ilave edilerek iyice karıştırılır. Ardından fırçalar bu karışıma sokularak yarım saat kadar bekletilir.

Düzenli olarak bunun ayda en az 1 kere yapılması tavsiye edilir.

Ayrıca aynı karışım, karbonatın tamamen erimesi şartıyla diş macunundan daha değerli bir diş beyazlatıcı ve temizleyicidir. Fırcanızı sokup çıkarın ve dişlerinizi gönül rahatlığı ile fırçalayın. Bir hafta sonra dişlerinize bakın!

Kaynak:http://www.yeniakit.com.tr/haber/gripten-sonra-fircayi-degistirin-390970.html

Ege’de İzmir Haber

YORUM YAP