DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Karaburun 10. Geleneksel Mandalina Şenliği Düzenlendi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Karaburun 10. Geleneksel Mandalina Şenliği Düzenlendi

Küçükbahçe, Parlak, Yayla, Tepeboz, Bozköy ve Salman mahallelerinde düzenlenen 10. Geleneksel Mandalina Şenliği’nin açılış törenine katılan vatandaşlar çocuklarıyla birlikte bahçelere girip dalından mandalina topladı.

Karaburun mandalinasını korumak, ismini dünyaya duyurmak ve üretiminin devamını sağlamak amacıyla Karaburun Belediyesi tarafından düzenlenen şenlikte, mandalinadan yapılan ürünler vatandaşların beğenisine sunuldu.

Karaburun 10. Geleneksel Mandalina Şenliği Düzenlendi

Tamamı mandalinadan yapılan organik ürünler, tezgahlarda satışa sunuldu. Katılımın yoğun olduğu şenlikte, en iyi mandalina yarışması yapıldı, dereceye giren üreticilere çeşitli hediyeler verildi.

Şenliğe katılan konuklara bölgenin yöresel yemeklerinden keşkek ve etli pilav ikram edildi.

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerinin, doğal güzelliklerinin yanı sıra mandalina üretimiyle de son yıllarda çok dikkati çektiğini söyledi.

Mandalina üreticilerine gerek yerel yönetimler gerekse Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün birçok konuda destek verdiğini belirten Özyüksel, “Karaburun mandalinasının Türkiye’ye ve İzmir’e tanıtılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Mandalina ve narenciye yemek isteyen herkesi Karaburun’a davet ediyorum.” dedi.

Başta mandalina üreticisi olmak üzere çiftçilerin her zaman yanında olduğunu vurgulayan Özyüksel, Karaburun mandalinasının gelecek yıllarda herkes tarafından tanınıp sevileceğine inandığını kaydetti.

Özyüksel, “Ülkemizde narenciyenin üretildiği bölgelerin başında Çukurova bölgemiz geliyor. Buradan dünyaya ihraç oluyor. Ben en şekerli, lezzetli ve kaliteli mandalinayı Karaburun’da yediğimi ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır de geçen yıla göre mandalinanın rekoltesi düşük olduğu için üreticinin fiyat bakımından yüzünün güldüğüne işaret etti.

Mandalina üreticisi 61 yaşındaki Ali Kemal Kayalı da rekolte düşüklüğü nedeniyle bu yıl mandalinanın yüksek fiyattan alıcı bulduğunu belirterek, “Mandalina bu sene tüccarlar tarafından dalından 1,85 liraya satın alınıyor. Üretici şu anda birinci ürünleri 1,50 liraya, ikinci ürünleri ise 75 kuruşa kesiyor. Geçen sene ürünün kilosu 35 kuruştu. Bu sene iyi, çiftçinin yüzü gülüyor. Mandalina az olunca kalite yüksek oluyor iri oluyor. Bir ağaçtan çok olduğu zaman 200 kilogram mandalina çıkıyor, şimdi ise 50 kilogram çıkıyor ama iri ve gösterişli.”

Karaburun Mandalina Şenliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın söylediği şarkılarla sona erdi.  (AA)

YORUM YAP