DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Engellileri Anlamak İçin Bir Dakikalığına Engelli Oldular

Yayınlanma Tarihi : Google News
Engellileri Anlamak İçin Bir Dakikalığına Engelli Oldular

Denizli’de vatandaşlar, engellilerin günlük hayatta yaşadıkları zorlukları anlamak için gözlerini kapatarak yürüdü, tekerlekli sandalye kullandı.

Denizli

Özel İnsanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince düzenlenen organizasyon kapsamında vatandaşlara, Gazi Bulvarı’nda “1 dakikalığına engelli olur musunuz?” diye soruldu.

Gözlerine bant takıp yürüyen vatandaşlar, bir noktada bekleyen tekerlekli sandalyeye oturmaya çalıştı. Yoğun ilgi gösterilen etkinlikte bazı vatandaşlar da tekerlikli sandalyeyi 1 dakika boyunca kullandı.

Özel İnsanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Aysun Tonel, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu etkinlik için bir hazırlık aşaması geçirdiklerini ifade etti.

Etkinlikten önce bir anket yaptıklarını, bundan yola çıkarak böyle bir etkinliğe imza attıklarını dile getiren Tonel, şöyle konuştu:

“Sağlıklı bireyler engelli bireyleri ne kadar tanıyor diye anket yaptık. Maalesef yüzde 30-35 oranında tanıyoruz diye çıktı anket. Biz de dedik ki ‘Empati yürüyüşü yapalım, bir dakika boyunca engelli olur musunuz? diye soralım’ dedik. Bu çağrıya kulak verenler bir dakika sonra sağlıklı bir birey olarak devam edecekler ama bizler ömür boyu böyle sürdüreceğiz hayatımızı. Ben şu sözü hiç sevmiyorum: ‘Herkes geleceğin bir engelli adayıdır’. Hayır, hiç kimse geleceğin bir engelli adayı değildir. Allah herkese sağlık versin. Kimse geleceğin engelli adayı olmasın. Gerçekten bizi anlamak çok zor. Bu etkinliği yapmamızın amacı sağlıklı bireylerin bir dakika da olsa bizi anlamalarını istemek.”

Yürüme engelli Rana Kulaoğlu, derneklerinin, çeşitli engelli gruplarının tamamını kapsadığını ifade ederek, “Bütün kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu farkındalık projemizde de normal sağlıklı kişilerin engellilerin sorunlarını, yaşamdaki zorluklarını bir dakikalığına yaşamaları için böyle bir etkinlik düzenledik.” diye konuştu.

Gözlerine bant bağlayan Emre Kesmen de “Gözlerimin kıymetini bant takınca daha iyi anladım. Allah kimseye vermesin. Bundan sonra elimden geldiğince engelli kardeşlerimin yanında olacağım.” dedi.

Etkinliğe katılan Burcu Dağdelen ise engellilere bakış açısı bakımından etkinliğin çok etkileyici olduğunu dile getirdi.(AA)

Ege’de İzmir Haber

YORUM YAP