DOLAR 32,5372 % 0.06
EURO 35,0286 % 0.38
STERLIN 41,4780 % 0.33
FRANG 36,8063 % 0.05
ALTIN 2.434,19 % -0,05
BITCOIN 65.420,01 0.227

ELİDAŞ’ın Elektrik ihtiyacı Güneş Panellerinden Karşılanacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
ELİDAŞ’ın Elektrik ihtiyacı Güneş Panellerinden Karşılanacak

İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde kurulan Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş’nin (ELİDAŞ) elektrik ihtiyacı, güneş panellerinden karşılanacak.

ELİDAŞ’ın Elektrik ihtiyacı Güneş Panellerinden Karşılanacak

İTB’den yapılan açıklamaya göre, ELİDAŞ, pamuk deposu, laboratuvar başta olmak üzere tüm tesisin enerji tüketimi için güneş enerjisi üretim santrali kurdu.

İTB Meclis Başkanı ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, projenin “Tarımda bir devrim” sloganıyla, İTB’nin liderliği ile başladığını ve çağdaş tarımsal pazarlama doğrultusunda hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

Bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Kocagöz, “Tesiste harcanan enerjinin de milli, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini amaçladık. Güneş enerjisi üretim tesisinde, toplamda bin 600 metrekare alanda 880 adet güneş paneli çalıştırılmasıyla birlikte yılda 311 bin kilovatlık üretim hedefleniyor.” ifadesini kullandı.

Karagöz, güneş enerjisi sistemini, eylül ayında kullanmaya başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Güneş enerji santrali ile 17 bin tona yakın depolanan pamuk, laboratuvar ve diğer tesisler güneşten üretilen enerjiden faydalanacak. Bölge tarımı için bir devrim yaratacak olan tesis, aynı zamanda kendi ihtiyacı olan enerjiyi de kendi üretmiş olacak. Santral çalışırken, ayrıca 186 bin 637 kilogram karbondioksit salınımı engellenmiş olacaktır. Bu da 16 bin 843 adet yetişkin kızılçam ağacının ürettiği oksijene eş değerdir. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da destek verdiği proje sayesinde, yenilenebilir enerji üretimi ile Milli Tarım Milli Enerji ile beslenmiş olacak.”  (AA)

izmir Haberleri

YORUM YAP