DOLAR 32,4958 % 0.25
EURO 34,5776 % 0.19
STERLIN 40,4287 % 0.11
FRANG 35,6117 % 0.11
ALTIN 2.497,66 % 0,58
BITCOIN 2.057.725 -2.07

Doğal Taş ihracatçılarından Mimarlara Ortak Proje Çağrısı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Doğal Taş ihracatçılarından Mimarlara Ortak Proje Çağrısı

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türk Doğal Taş sektörünün 26 yılda büyük gelişim gösterdiğini, ihracatta 30 milyon dolardan 2 milyar dolara ulaşıldığını belirterek mimarlarla ortak projeler gerçekleştirerek daha katma değerli ihracata imza atmak istediklerini belirtti.

Doğal Taş

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, “Mimarlık Haftası” etkinlikleri kapsamında Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile işbirliğinde “Doğaltaş ve Mobilya Ürünlerinin Mimarideki Uygulamaları” başlıklı panel düzenledi.

Panelde konuşan Mevlüt Kaya, İtalya’nın 25 yıl önce başardığı katma değerli ihracatı yapabilmek için Türk mimarlarla ortak projelere imza atma çağrısında bulundu.

Türk doğaltaş sektörünün son 26 yılda büyük gelişim gösterdiğini, ihracatta 30 milyon dolardan 2 milyar dolara ulaştıklarını, ellerinden tutulması halinde 6-7 milyar dolar ihracat rakamına çok kolaylıkla çıkabileceklerini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

“Mimarlarla ortak projeler gerçekleştirerek daha katma değerli ihracata imza atmak istiyoruz. Türkiye’nin şansı renk seleksiyonu. Dünyada hangi renk taş moda olursa onu satabilecek renk çeşitliliğine sahibiz. İtalyanlar’ın 25 yıl önce yaptığını bugün yapabilmemiz için mimarların desteğine ihtiyacımız var. Mimarlarımızla bu zenginliğimizi daha fazla gündelik hayatımıza kazandırdığımız takdirde ithal girdi azalacak, cari açığımız düşecek. Kazanan ülkemiz olacak.”

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Daire Başkanı Çağrı Köseyener de Türkiye’nin dünya ekonomisinden yüzde 0,8 pay aldığı ortamda, Türk müteahhitlik sektörünün yüzde 5 paya ulaştığını, bu başarıda Türk müteahhitlik sektörünün 1972 yılından bu yana yurtdışında projelere imza atmasının payının büyük olduğunu ifade etti.

Dünya genelindeki en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde Türk müteahhitlik sektörünün 46 firma ile yer aldığı bilgisini paylaşan Köseyener, “Dünya genelinde mimarlık ve teknik müşavirlik sektörümüzü aynı noktaya getiremedik. 99 ülkede teknik müşavirlik işi tamamladık. 2,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştık. Suudi Arabistan, Irak ve Azerbaycan en güçlü olduğumuz ülkeler. Mimarlarımızı pazarlama eğitimine yollamalıyız, yeni bir hikaye yaratmalıyız. Ekonomi Bakanlığı olarak teknik müşavirlik desteği sağlıyoruz. 2017 yılına kadar 27 milyon lira destek sağladık.” ifadelerini kullandı. (AA)

YORUM YAP