DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.138.322 1.061

Diyabetli Çocuklar İçin Jimnastik ve Futbol Etkinliği

Yayınlanma Tarihi : Google News
Diyabetli Çocuklar İçin Jimnastik ve Futbol Etkinliği

Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bölümü tarafından tip 1 diyabetli çocukları spora teşvik etmek ve sporun diyabete olumlu etkilerini göstermek amacıyla jimnastik ve futbol etkinliği düzenlendi.

Diyabetli Çocuklar İçin Etkinlik

Altınordu Futbol Kulübü Sait Altınordu Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinliğe katılan tip 1 diyabetli çocuklar için spor öncesi kan şekeri ölçümü yapıldı.

Ölçüm sonrasında kız çocuklar hocalarının eşliğinde jimnastik yaptı, erkek çocuklar da futbol oynadı. Jimnastik etkinliğine katılan tip 1 diyabet hastası kız çocuklar “diyabet ve egzersiz, dengelidir kan şekerimiz” yazılı pankartla fotoğraf çektirdi.

Etkinlikte Altınordu futbol takımı ile diyabetli çocuklardan oluşan takım arasında futbol maçı yapıldı.

Diyabetli çocukların aileleri de etkinliği takip ederek çocuklarına destek oldu, fotoğraf çektirdi.

Maç ve jimnastik sonrası toplu fotoğraf çektiren 40 çocuk “Sadece insülin yetmez spor da gerekli” sloganı atarak poz verdi.

Doç. Dr. Korcan Demir 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle bu etkinliği düzenlemek istediklerini belirterek diyabetli çocukların sağlıklı olması için sadece insülin ve beslenmenin yeterli görülmediğini egzersizin de önemli olduğunu vurguladı.

Ailelerin kan şekerleri düşecek endişesiyle çocuklarını egzersizden uzak tuttuğuna dikkati çeken Demir, “Çocuklar çok istekliler. Olumlu yaklaşıyorlar. Tip 1 diyabetlileri de biz takip ediyoruz. Sosyal olarak da onlara bir program hazırlamak istedik.  Çocuklarımızı yönlendiriyoruz. Gelecek sene yüzme ilave ederiz diye düşünüyoruz. Egzersizin kan şekerinin dengelenmesi konusunda çok olumlu etkileri var. Ailelerin endişesi kan şekeri çok düşer diye. Sporun öncesinde insülin dozunu ayarlayarak ek gıda vererek, kan şekerini düzenli ölçerek bunu engelleyebiliyoruz. Diyabetli çocuklarımızın egzersizden mahrum kalmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Havva Erdem kızının diyabetle 4 yaşında tanıştığını belirterek sporun çok faydalı olduğunu söyledi. Erdem, “Yüksek olan kan şekeri spor yaptığı zamanlarda düşüyor. Derslere girerken ölçülüyor. Yarışmalara da katılmaya başladı.” dedi.

Altınordu futbol takımıyla maç yapan diyabet tip 1 hastası Erol İlkutlu da etkinlikte çok mutlu olduğunu dile getirerek “Spor şeker hastalarına engel değil. Bence her insan ne hastalığı olursa olsun spor yapmalı. Sporun karşısında hiçbir engel duramaz.” ifadesini kullandı.(AA)

İzmir Haberleri

YORUM YAP