DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Çocukluk Hayalini 65 Yaşından Sonra Gerçekleştirdi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çocukluk Hayalini 65 Yaşından Sonra Gerçekleştirdi

İzmir’de yaşayan 74 yaşındaki Tanju Ozansoy, çocukluktan beri sahip olduğu ahşaptan gemi maketi yapma hayalini, 65 yaşından sonra kiraladığı 10 metrekarelik atölyede gerçeğe dönüştürdü.

Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan Mahallesi’nde yaşayan Ozansoy, emekli olduktan sonra çocukluk hayaline yöneldi.

Ozansoy, 10 metrekarelik bir atölyede kestiği ahşap parçaları, hazırladığı gemi maketi planlarına göre tek tek birleştiriyor. İlk maket gemisini 1,5 yılda tamamlayan Ozansoy, 9 yıl içinde 20 maket yaptı.

Ozansoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gemi maketi yapmaya başladığı günden bu yana çok mutlu olduğunu, hemen hemen her gün atölyesinde çalıştığını anlattı. Çocukluktan beri ahşaptan maket yapmayı istediğini ifade eden Ozansoy, “Vaktim ve imkanım olmadı. 65 yaşından sonra vaktim ve imkanım oldu. Allah bana sabır da verdi. ‘Dardayım’,  ‘bunalımdayım’ diyen herkese tavsiye ederim.” diye konuştu.

Kendisine en büyük desteğin yakın çevresinden geldiğini ifade eden Ozansoy, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarım gemi maketi yaptığımı duyunca bana ahşap getirmeye başladılar. Benim bu gemileri sadece hobi için yaptığımı biliyorlar. Bu sanatla uğraşmamın bana diğer faydası ise 1965 yılından bu yana yani yaklaşık 50 yıldır içtiğim, bir türlü bırakamadığım sigaraya gemi maketi yaparken bıraktım. Çok mutluyum.”

Ozansoy, atölyesindeki vitrininin en önemli yerinde 5 yılda tamamladığı Yavuz zırhlısının maketini koyan Ozansoy, eserinin Güney Deniz Saha Komutanlığında bir süre sergilendiğini, komutanlık tarafından kendisine verilen teşekkür belgesinin hayatta aldığı en önemli belgeler arasında olduğunu söyledi.

Maket yapmaktan aldığı keyfi dile getiren Ozansoy, maket yapımındaki tecrübesini bu işe ilgi duyanlara da aktardığını belirtti.

– Oğlu da gemi maketi yapmak istiyor

Orhan Ozansoy da babasının gemi maketi yapmaya başladıktan sonra hayata daha farklı bakmaya başladığını, uğraştığı bu alan sayesinde babasının hem İzmir’den hem de Türkiye’nin birçok kentinden arkadaşlar edindiğini belirtti.

Babasının her seferinde daha güzel bir esere imza attığını kaydeden Ozansoy, “Babam yaptığı en özel eserini yani Osmanlı kadırgasını benim dükkanıma hediye etti.  Bu iş basit olmayan ve sabır isteyen bir iş. Babamı örnek alıyorum, önümüzdeki süreçte gemi maketi yapmak istiyorum.” diye konuştu.(AA)

Ege’de İzmir Haber

YORUM YAP