DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

”Çocuk Evleri” Projesindeki Çocuklar Öğle Yemeğinde Bir Araya Geldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
”Çocuk Evleri” Projesindeki Çocuklar Öğle Yemeğinde Bir Araya Geldi

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ile İzmir’de “Çocuk Evleri Projesi”nden yararlandırılan 6 ve 18 yaş arasındaki yüze yakın çocuk ve gencin öğle yemeğinde bir araya geldiği bildirildi.

Delican yaptığı yazılı açıklamada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 5 yıl önce hayata geçirdiği “Çocuk Evleri Projesi”nden İzmir’in Karşıyaka ve Kemalpaşa ilçelerinde yararlandırılan 6 ve 18 yaş arasında yüze yakın çocuk ve genci öğle yemeğinde ağırladığını belirtti.

”Çocuk Evleri” Projesindeki Çocuklar Öğle Yemeğinde Bir Araya Geldi

Delican, kendi tuttuğu 80 kiloluk orkinosu yemekte buluştuğu kimsesiz çocuk ve gençlerle paylaştı, onların dertlerini dinledi.

Gençlerle yakından ilgilenen Delican, onlara meslek seçimine ilişkin tavsiyelerde bulundu.

Kız çocuklarını eğitim almasını ve meslek seçimini önemsediğini belirten Delican devletin her zaman gençlerin yanında olduğunu belirtti.

Delican, şunları kaydetti:

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yaklaşık 5 yıl önce, devlet koruması altına alınan çocuklara; yetiştirme yurtları yerine, mutlu bir yuva özlemeni dindirecekleri site içi apartman dairelerinde yaşama imkanı sunduk. Çocukları ve gençleri koğuş tipi barınma şartlarından kurtaran önemli bir proje olan ‘Çocuk Evleri’ ilk etapta 14 bin kapasiteyle başladı.

Bugün her ilde ve İzmir’de de büyük ölçüde beklentiyi karşılayan bir boyuta ulaştı. Bu uygulama ile temel amaç; çocuklarımızın ev sıcaklığında, sosyal yaşamdan kopmadan hayata kazandırılması. Ev hayatının tüm gerekliliklerini burada öğreniyor çocuklarımız. Çocuk Evleri’nde en az 4 en fazla 6 çocuk ve onlardan sorumlu bir bakıcı öğretmen kalıyor. 3+1 dairelerde, çocuklar ikişer kişilik odalarda normal bir ev yaşamının içerisinde hayatlarını sürdürüyor. Kendi yemeklerini yapabilen, istediğinde markete alışverişe gidebilen çocuk ve gençlerimiz; komşuluk ilişkisini dahi yaşama şansına sahip oldu. Böylelikle, hem güvenilir bir ortamda hem de sosyal yaşamın sorumluluk ve gerekliliklerini öğrenerek yetişiyorlar. İstismar ve suç eğiliminden tamamen uzak, steril bir aile ortamı, ev şartları sunuluyor.” (AA)

YORUM YAP