DOLAR 32,4104 % 0.15
EURO 34,5311 % 0.26
STERLIN 40,4101 % 0.25
FRANG 35,4832 % 0.25
ALTIN 2.453,29 % 0,60
BITCOIN 2.242.453 1.958

Cemil Duymaz “Musul, Kerkük, Faiz”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cemil Duymaz “Musul, Kerkük, Faiz”

Cemil Duymaz’ın “Musul, Kerkük, Faiz” başlıklı bu haftaki köşe yazısı…

Cemil Duymaz “Musul, Kerkük, Faiz”

Yeni yasama yılının başlamasına en çok sevinenlerden biri benim sanırım. Çünkü parti liderlerini her Salı günü grup toplantısında izlemek acayip keyifli. Güne Mhp lideri Devlet Bahçeli’yle başlamak direk adrenalin demek. Önce sakin ve temposuz bir konuşma yapıyor gibi algılıyorsunuz sonra öyle bir gaza basıyor ki Bahçeli, mehtersiz Viyana kapılarına gidesiniz geliyor. Çıkarsız, samimi ve bütün siyasi ikbalini elinin tersiyle itip, devletinin ve milletinin yanında nasıl durulurun dersini veriyor. Ak Parti’yle olan yakınlaşmasına “Başkan Yardımcılığını kotarır” algısını oluşturanların memlekete 2 gram faydası olmadığını dünya alem biliyor. Gerekli cevabı daha evvel Bahçeli vermişti zaten.

Birlik ve bütünlük fotoğrafının her daim içinde olması, insanların gözünde Bahçeli’nin değerini daha da artırıyor kabul edelim. Grup toplantısında Barzani’ye daha doğrusu bölgeyi ateş çemberine çevirmeye çalışanlara öyle bir yüklendi ki aklı olan ufaktan uzaklaşır. “82 Kerkük, 83 Musul” diyerek Türkiye bölünmez, kardeşlerini de kanatları altına alır dedi. Türk Milleti’nin ne kadar gözü kara olduğunu bilmeyenler tarihin sayfalarını yeniden karıştırsınlar bence. Tamam bizi özümüzden koparmak için 100 yıldır her türlü oyunu oynadılar, kafalarına göre kahramanlar çıkarıp o türküyü ezberlettiler, insanların imanlarını kalplerinden sökmek için her şeyi yaptılar ama olmadı. Bu millet kendi özüne döndü azizim, önce özüne döndü sonra o kalbinden sökülüp alınmaya çalışılan imanını geri aldı. İşte Bahçeli o kalplere sesleniyor ve inanın karşılık buluyor.

Sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor grup toplantısında. Devletini düşünenlerin aynı dilden konuşmaları kadar doğal bir şey yok. Bahçeli’den sonra Erdoğan da tempoyu hiç düşürmeden devam ediyor konuşmaya. Öyle bir özgüven geliyor ki Viyana kapıları da yetmez, Vatikan’a cami yakışır diye içinden geçiriyor insan. Sonra “hele bir şuraları çevirelim sıra onlara da gelir” diye sakinleşiyor ve Erdoğan’ın tespitlerine kulak kesiliyorsun. Musul, Kerkük olayı zaten çözülecek onda sorun yok ama şu “metal yorgunluğu” olayından nasibi alanlar düşüyor gündeme haliyle. Tabi istifa etmesi muhtemel belediye başkanları soruluyor Erdoğan’a toplantı sonrasında. Kendi partisini acımasızca eleştiriyor ve değişim sancılı bir süreç bu kez seçimlere kadar sabredecek durum yok diye olayı özetliyor.

İl başkanlarından, belediye başkanlarına kadar birçok isim değişecek gibi görünüyor ki bu en önemli adım bence. Çünkü teşkilatını çalıştıramayan,sırtını Erdoğan’a yaslamış isimlerin bırakın Ak Parti’yi, ülkeye faydası yok. Bir küskünler grubu oluşmasın diye bir bahaneye de kimse sığınmasın. Onların gönülleri ferahlatılacak diye milyonları incitmeye kimsenin hakkı yok. Erdoğan her şeyin farkında olduğu için değişime müdahil oluyor ve bazı isimlerin değişiminde direk iradesini ortaya koyuyor. Bunu bazı il başkanlarının atamasında görebilirsiniz.Bu süreçte muhtemelen 10 ilin belediye başkanı değişir, il başkanlarının çoğu değişmeli ki tempo yakalansın. Çünkü yerinde sayan bir ülke değiliz artık ve bu ivme devam etmeli. Ekonomi sürekli büyümeli ama bunu yaparken de vatandaş incitilmemeli. Motorlu taşıtlar vergisinde ki %40’lık artışın durdurulması ve yeni rakamın belirlenmesi bu noktada önemli. Hükümet ekonomi politikasını daha çok üretime göre dizayn etmeli. Ama yatırımcıyı da güçlendirmeli, destek vermeli.

Erdoğan yüksek faizin ekonomi önünde ki en büyük engel olduğunu bir kere daha hatırlattı ve çok ciddi bir uyarıda bulundu. “Faiz belasından kurtulmalıyız, yoksa musibetler,lanetler bizi bırakmaz”. Sonuna kadar haklı, sonuna kadar doğru, sonuna kadar katılıyorum. Dinimiz de zaten faizi yasaklamıyor mu? Vallahi faizsiz ekonomi olmaz diyenlere aldırmayın. ALLAH’ın emrine uyulduğunda sizi karşı kim galip gelebilir. Gaflet uykusundan uyanma zamanı geldi…

Mecliste ki grup toplantılarının son konuşmacısı Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu. İzliyorum,izliyorum, izliyorum…

YORUM YAP