DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında Van’da Yaşayan Öğrenciler İzmir’de

Yayınlanma Tarihi : Google News
Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında Van’da Yaşayan Öğrenciler İzmir’de

İçişleri Bakanlığı himayesinde İzmir Valiliği ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında, Van’da yaşayan ve maddi durumundan dolayı daha önce il dışına çıkmamış olan başarılı öğrenciler, İzmir’de konuk edildi.

Projesinin ikinci ayağı kapsamında Van’ın Çaldıran ve Başkale’den 192 öğrenci ile 4 öğretmen Adnan Menderes Havaalanında törenle karşılandı. Öğrencilerden ilk defa İzmir’e gelenlerin heyecanlı olduğu görüldü.

Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında Van’da Yaşan Öğrenciler İzmir’de

Kentte ilk olarak İzmir Valiliğini ziyaret eden misafir öğrenciler, vali yardımcıları Uğur Kolsuz, Cemil Özgür Öneği ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

Yahşi, misafir öğretmen ve öğrencileri İzmir’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, İzmir’in sosyal ve kültürel yapısı hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Öğrenciler daha sonra Kemeraltı çarşısı ve tarihi yapıları gezdi.

– “İzmir’de okumak istiyorum” 

İzmir’e gelmekten mutluluk duyduğunu belirten öğrencilerden Van Çaldıran Kuzkunkıran Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Ferah Ağaç, üniversiteyi kazanıp İzmir’de okumak istediğini söyledi.

Ağaç, “İlk defa uçağa bindim. İlk defa İzmir’e geldim. Annem ev hanımı babam inşatta çalışıyor. Başarılı bir öğrenciyim. Büyüyünce doktor olmak istiyorum. İzmir’i çok beğendim. Hatta şu anda eve gitmek bile istemiyorum. Doktor olmak için İzmir’e gelmek istiyorum.” dedi.

Vanlı öğrenciler dört gün sürecek gezi programında, Efes, Meryem Ana, Selçuk, Şirince , İnciraltı Kent Ormanı ve Deniz Müzesi, Kordon, Atatürk Evi ve Müzesi, Saat Kulesi, Sasalı Doğal Yaşam Parkı gibi birçok tarihi ve sosyal alanları gezecek.

Projede çeşitli illerden 3 bin öğrencinin İzmir’de misafir edileceği bildirildi.  (AA)

YORUM YAP