DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“4 Yıl Sonra İlk Anne Dedi O Bana Yetti”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“4 Yıl Sonra İlk Anne Dedi O Bana Yetti”

İzmir‘de Serabral Palsi (beyin felci) hastası 4 yaşındaki Ali Ege Irmak’ın, suyun kaldırma kuvvetiyle yapılan hidroterapi tedavisiyle kendini ifade etmeye başlaması, çocuklarının iyileşmesi için uzun zamandır mücadele veren anne ve babasını umutlandırdı.

Bana Yetti

Bayraklı ilçesine bağlı Emek Mahallesi’nde yaşayan Mevlüde ve Engin Irmak çiftinin ilk çocukları olan Ali Ege, 4 yıl önce erken doğumla dünyaya geldi. Bir süre küvezde kalan Ali Ege’ye beyin felci tanısı konuldu. Irmak çifti, doktorların “yaşamaz” dediği çocuklarının hayata tutunması için mücadaleye başladı.

Çocukları için 1 yaşından bu yana birçok sağlık kuruluşunda şifa arayan aile, Ali Ege’yi şimdi özel bir merkezde suyun kaldırma kuvvetiyle yapılan hidroterapi yöntemiyle tedaviye götürüyor.

Kendi birikimleri ve İzmir Valiliğinin açtığı yardım hesabında toplanan parayla hidroterapi imkanından faydalanan çift, ilk kez Ali Ege’nin 4 ay gibi sürede tedaviye olumlu tepki verip platformda tutunarak adım atmaya başlamasına tanıklık etti.

Bu süreçte kendini de ifade etmeye başlayan Ali Ege, küçük yaşına rağmen iyileşme azmiyle ailesine umut oluyor.

Anne Mevlüde Irmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğunun beyin felci olduğunu öğrendikleri gün eşiyle onu yaşatmak için ellerinden ne gelirse yapacaklarının sözünü verdiklerini söyledi.

Tek isteği Ali Ege’nin yürümesi

Hayatlarını Ali Ege’ye adadıklarını belirten Anne Irmak, “Evladım 4 aydır acıktığı ve susadığı zaman kendisini ifade edebiliyor. Bu bizim için bir mucize çünkü ‘yaşamaz’ dediler. Bu son tedavi sürecinde yavaş yavaş cümleler kurmaya başladı. 4 yıl sonra ilk anne dedi ve o bana yetti. Tek isteğim Ali Ege’nin yürümesi ve diğer çocuklar gibi parkta oynadığını görebilmek.” dedi.

SPA hastaları için dünyada kök hücre tedavisinin yapıldığını hatırlatan Irmak, bundan dolayı ikinci çocukları 1,5 yaşındaki Ayaz’ın kordon kanını İstanbul’da bir hastaneye gönderdiklerini aktardı.

Çocuklarının hidroterapi ile yaşama bağlandığını dile getiren Irmak, “Devlet bu tedavinin sadece bir saatlik ücretini karşılıyor. Gelen yardımlarla ve kendi olanaklarımızda saati arttırdık. Fizik tedavi artınca Ali Ege’nin tedavi süreci de iyiye gidiyor.” şeklinde konuştu.

Baba Irmak ise Ali Ege’nin adım atmaya başlamasına çok sevindiklerini ancak tedavi masrafları nedeniyle ekonomik zorluk çektiklerini kaydetti.

Valiliğin açtığı yardım hesabında 5 bin lira toplandığını hatırlatan Irmak, “Onunla tedavilerimizi arttırdık. Artık kendi başına oturabiliyor ve adım atabiliyor.” dedi.(AA)

YORUM YAP