DOLAR 32,5078 % 0.16
EURO 34,7468 % 0.53
STERLIN 40,5466 % 0.4
FRANG 35,7238 % 0.46
ALTIN 2.479,32 % -0,29
BITCOIN 2.004.543 -2.636

FETÖ Askeri Liselere Gireceklere “Mülakat Provası” Yaptırmış

Yayınlanma Tarihi : Google News
FETÖ Askeri Liselere Gireceklere “Mülakat Provası” Yaptırmış

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadesi alınan örgütün sözde askeri lise öğrencilerinden sorumlu “mahrem abisi”, FETÖ’nün hedefine koyduğu öğrencileri, gizli bir şekilde Askeri liseye yerleştirmek için izlediği sinsi yöntemlerle ilgili bilgiler verdi.

FETÖ Askeri Liselere Gireceklere “Mülakat Provası” Yaptırmış

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, örgütün askeri lise yapılanmasına ilişkin bilgi vermek için kendi isteğiyle Elazığ Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne başvurarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirten örgütün sözde “mahrem abi”lerinden M.A, 2011-2016 yıllarında faaliyet gösterdiği İzmir’deki “mahrem hizmetler” sınıfına ilişkin detaylar anlattı.

Üniversite eğitimi için 2011’de geldiği İzmir’de örgüt yapılanmasına giren M.A, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmalarda fayda sağlayacak bilgiler de paylaştı.

M.A, emniyetteki ifadesinde örgütün gizliliğe önem vermesi nedeniyle kod isimle çağrıldığını, kendisinden sorumlu sözde yöneticilerin de kod isim kullandığını, başkalarının üzerlerine kayıtlı GSM hattan iletişime geçtiklerini, FETÖ’nün askeri liseye yerleştirmek istediği örgüt mensuplarını küçük yaşta hedefine koyarak “özel” ve “gizli” bir süreçten geçirerek TSK’ya yerleştirdiğini söyledi.

– Askeri okuldaki öğrencilere taktikler

“Selman” kod adlı örgüt yöneticisinin “Allah rızası için buradayız, askeriyede namaz kılan insanları atıyorlar, o yüzden biz de bu faaliyetleri gizli yapıyoruz. Askeriyenin içerisinde sayımızı artırmamız lazım.” sözlerinin ardından askeri öğrencilerle ilgilendiğini, onlara ders verdiğini dile getiren M.A, “Selman”ın askeri öğrencilerin okulda nasıl davranması gerektiği konusunda yüz yüze görüşerek taktikler verdiğini anlattı.

“Selman”ın askeri öğrencilere telefonlarına dini maksatlı uygulamaların indirilmemesini, örgüt mensuplarıyla yapılacak görüşmelere ayrı ayrı gelinmesi talimatını verdiğini dile getiren M.A, okula ziyarete gelen öğrencilerin başörtülü olan annelerinin ise ziyarette dikkat çekmemek için başörtüsünü çıkarması yönünde telkinde bulunduğunu savundu.

– Mülakat provası

FETÖ’nün 17-25 Aralık 2013 sürecinin ardından gizliliğe verilen önemi daha da artırdığına dikkati çeken M.A, “Selman” kod adlı örgüt yöneticisinin özel olarak ilgilendiği öğrencileri askeri lise sınav mülakatına hazırladığını dile getirdi.

M.A, şunları kaydetti:

“Selman öğrencilere mülakat provası yaptırıyordu. Selman öğrencilere hitaben, ‘Abilerden bahsetmeyin, ‘Abi’ diye size soran olursa kendi öz abinizi söyleyin. Başka bir anlam sorarlarsa, ‘O ne?’ diye söyleyin. ‘Fetullah Gülen’i biliyor musun?’ diye soran olursa, ‘Bilmiyorum ya da televizyondan gördüm’ şeklinde söylemlerde bulunun.’ diyordu. Selman, öğrencilerin kendilerinin bu yapı içerisinde olduklarını gizlemelerini istiyordu. O dönemlerde bu olayı gördüğümde çok şaşırmıştım. Bu yapının devlet içerisine gizli olarak sızmaya çalıştığını bu olayla net olarak anlamıştım.”

Örgütün askeri lise sınav sorularının kendi mensuplarına dağıttığını duyduğunu, askeri liselere hazırlanan öğrencilerin örgüte ait olanlara değil başka dershanelere gönderildiğini anlatan M.A, “Bunu Selman’a sorduğumda bana bu durumu ‘Bu öğrencileri bizim dershanelerimize gönderirsek askeri liseye girmelerinde sıkıntı olur.’ şeklinde açıkladı. Selman bu durumu ailelere ise ‘Çocuklarınız zaten bizim evlerimize geliyor. Başka dershanelere gitsinler ve oradaki farklı ders kaynaklarından yararlansınlar. Biz zaten evde, ders kaynaklarımızı onlara veriyoruz’ şeklinde açıkladığını söyledi. Buradaki amaçları, askeriye içerisine yerleştirilecek öğrencilerin yapıyla bağını gizlemekti.” ifadelerini kullandı.  (AA)

YORUM YAP