DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İzmir’deki “Askeri Casuslukta Kumpas” Davası

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’deki “Askeri Casuslukta Kumpas” Davası

İzmir’deki “askeri casusluk soruşturması”nda usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki mensupları hakkında açılan davada 102 sanığın yargılanmasına devam edildi.

“Askeri Casuslukta Kumpas”

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Tutuklu sanık eski Kurmay Albay Güngör Özer, müşteki Tuğgeneral Oğuz Okuyucu’nun kendisi hakkında verdiği ifadelere ilişkin savunma yaptı.

Özer, Okuyucu’nun kendisi hakkında kumpas hazırlayanlar arasında olabileceği yönünde ifade verdiğini belirterek, “İddianamede Okuyucu benim kendisine müştekilerden Zeki Aşım ile ilgili yaşadığım sorunları anlattığımı ve Aşım ile ilgili ‘Bir telefonla kendisini Ergenekon’da bulur.’ sözlerini söylediğimi iddia etmiş. Bu sözleri reddediyorum.” diye konuştu.

Tutuklu sanık Özer’in kardeşi Gürhan Özer de hakkındaki suçlamaları reddederek Bank Asya’daki işlemlerinin kimsenin yönlendirmesi olmadan yasal ve rutin bankacılık faaliyetleri olduğunu ileri sürdü.

Hakkındaki “ByLock” suçlamalarını reddeden Özer, “ByLock kurmadım, kullanmadım. Adını 15 Temmuz’dan sonra medyadan öğrendim.” ifadesini kullandı.

– İddianameden

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya’nın hazırladığı 697 sayfalık iddianamede, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaveri emekli Albay Gürsel Yüce, eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Roma Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mehmet Demirağ, FETÖ/PDY’nin üst düzey yöneticileri Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Hanefi Sözen, Naci Tosun ve İsmail Büyükçelebi’nin bulunduğu 48’i tutuklu 23’ü firari 102 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında “silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği” suçlamalarına yer verildi.

İddianamede, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 kişi hakkında “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” suçlamasıyla açılan davada yargılanmalarının ardından, beraat eden sanıkların bir kısmı ile emekli askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in de bulunduğu 98 müşteki yer alıyor.(AA)

İzmir Haberleri

YORUM YAP