DOLAR 32,5600 % 0.13
EURO 34,9957 % 0.3
STERLIN 41,4673 % 0.32
FRANG 36,7987 % 0.03
ALTIN 2.438,79 % 0,14
BITCOIN 65.209,03 -0.261

İzmir’deki “Askeri Casuslukta Kumpas” Davasına Devam Edildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’deki “Askeri Casuslukta Kumpas” Davasına Devam Edildi

İzmir‘deki ” Askeri Casusluk ” soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasına ilişkin 33’ü tutuklu 83 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alınan duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müşteki emekli Albay Coşkun Başbuğ ile taraf avukatları katıldı.

Tutuklu sanık eski Mülki İdare Amiri Mesut Kesen, dava konusu polislerle tanışıklığı olmadığını ileri sürerek “pandora” veri tabanında İçişleri Bakanlığına ait 52 belgenin yer alması nedeniyle yargılandığını iddia etti.

– “FETÖ, devleti ele geçireceğini düşündü”

Söz alan müşteki emekli Albay Coşkun Başbuğ, önceki duruşmada hakimin tutuklu sanık Memduh Tosun’a sorduğu “Askeri casusluk soruşturmasının başlamasına neden olan emniyete gelen ihbar mailinde yabancı kadınların ve üniversiteli kızların zorla fuhşa teşvik edildiği ve baskı işkence gördüğü yazıyor. Siz bu ihbara karşılık ne yaptınız soruşturmada, neler tespit ettiniz? Yabancılar ve baskı görenler kim?” sorusunu anımsatarak şunları söyledi:

“Biz yıllarca ‘Bu kızlar ve kadınlar nerede.’ diye tüm mahkeme heyetlerine ve sanıklara sorduk, bugüne kadar hiçbir cevap alamadık. Çünkü ortada böyle bir baskı ve insanlar yok. Olay tamamen kurgu, kumpası en başında çökertecek olan bu soruyu bugüne kadar kimsenin sormaması hukuk adına bir kayıptır ama sayın hakimin bu soruyu sanığa yöneltmesi de hukuk adına kazançtır. Bu sanıkların hepsini günlerce konuşturun, aralıksız konuşurlar ama asla can alıcı konulara giremezler. Emniyetteki usulü size anlatır dururlar, esas cevap verilmesi gereken soru bu.

Narin Korkmaz ve diğerleri bir anda lambadan çıkan cin gibi iddianameye girdi. Çünkü örgüt bu davayı final ve torba dava olarak gördü. Bu davanın diğer tüm kumpas davalardan farkı asker ve sivilin birlikte yargılandığı tek dava olmasıdır. Yani devletin tasfiyesi davasıdır. Örgüt bu davadan sonra tüm devleti ele geçireceğini düşündü.”

Tutuklu sanık eski Komiser Yardımcısı Ali Bekar, “askeri casusluk” soruşturması başladıktan 7-8 ay sonra göreve başladığını, davada yargılanan ve beraat eden Narin Korkmaz’ın ev aramasına katıldığını, ev araması sırasında Korkmaz’ın kardeşinin “askerlerle ilgili mi bir şey arıyorsunuz?” demesi üzerine şüpheli durumlar olduğunu düşündüğünü anlattı.

Bekar’ın ifadeleri üzerine yeniden söz alan Başbuğ, Korkmaz’ın ifadelerinde askeri üniformaya aşık olduğunu, birçok asker arkadaşının bulunduğu her ortamda beyan ettiğini aktararak, “Narin’in bu durumunu bilmenize rağmen bu sorunun nesini şüpheli buldunuz? Korkmaz’ın takibinde gayri kanunu neler tespit ettiniz?” sorusunu yöneltti.  Bekar, soruyu, “Benim gördüğüm bir şey yok. Varsa tutanağa yazmışızdır.” yanıtını verdi. Başbuğ bunun üzerine “Tutanakta yok, çünkü böyle bir suç unsuru yok.” şeklinde cevap verdi.

Tutuklu sanık eski Emniyet Amiri Taner Aydın “askeri casusluk” soruşturmasında emniyetin işleyen sistemine göre kendilerine verilen görevleri yaptıklarını, suç işlemediklerini ileri sürdü.

Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek duruşmayı yarına erteledi.

– Dava ve iddianame 

“Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010’da gelen ihbar e-postası üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkili, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmıştı. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, şubat ayında tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliller üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada ise 25 şüpheli tutuklanmış, 5 zanlı daha sonra tahliye edilmişti. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Dosyadaki sanık sayısı, davanın 10 Temmuz 2017’de verilen ara kararla dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya’ya kurulduğu iddia edilen kumpas davasıyla birleştirilmesiyle 33’ü tutuklu olmak üzere 83’e yükselmişti. (AA)

YORUM YAP