DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İzmir’deki “Anafor” Operasyonu Davası! Yargılama Devam Edildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’deki “Anafor” Operasyonu Davası! Yargılama Devam Edildi

İzmir‘de 2008 yılında suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen “Anafor” operasyonuna ilişkin görülen davada çeşitli hapis cezalarına çarptırılan 176 sanıktan bazılarının, cezalarını Yargıtayın bozmasının ardından yeniden yargılanmalarına devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz bazı sanıklar ile taraf avukatları katılırken “Suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla yargılanan tutuklu sanık Ahmet Tekin Baykal, görüşü olduğu gerekçesiyle duruşmada hazır bulunmadı.

Savcı, mütaalasında bazı sanıkların beraatlerini talep ederken örgütün yöneticisi olduğu iddia edilen Ahmet Tekin Baykal’ın bazı suçlardan beraatini, diğer sanıklarla birlikte bazı suçlardan cezalandırılmasını istedi. Savcı, ayrıca şarkıcı ve oyuncu Özcan Deniz’i yaraladığı ileri sürülen Ali Bülbül ile tehdit ettikleri belirtilen sanıklar Tamer Manavcı ve Ömer Dalkaç’a ‘kasten yaralama’ ve ‘tehdit’ suçlarından ceza verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tamamının bir sonraki duruşmaya katılabilmesi için duruşmayı erteledi.

– Operasyon ve dava süreci 

İzmir polisi, daha önce “silahlı çete kurmak” suçundan cezaevine giren Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki grubun yeniden suç örgütü oluşumuna girerek yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu iddiaları üzerine, 1,5 yıl süren takibin ardından 2008’de İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın, Kuşadası, Muğla, Balıkesir, Samsun, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya’da operasyon düzenlemişti. “Anafor” adlı operasyonda, Ahmet Tekin Baykal ile emekli albay, emekli askeri savcı, emekli 2 uzman çavuş, Danıştay hakimliğinden ayrılmış bir avukat ve emekli polis müdürünün de aralarında bulunduğu çok sayıda zanlı yakalanmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan 176 sanıklı dava, 130 olay değerlendirilerek 2012 yılında karara bağlanmıştı.

“Suç örgütü kurmak ve yönetmek”le suçlanan Ahmet Tekin Baykal, bu suçtan 3 yıl 1 ay 15’er gün hapis cezasına, ayrıca örgüt adına gerçekleştirilen Vedat Orhan Çelek, Ayhan Çelek, Zeki Göktuğ, Simay Erturun, Nevzat Soyugüzel, Tuncer Dal, Cemalettin Doğan’a karşı eylemler, Çeşme Plajı ihalesi, Adnan Menderes Havalimanı yemek ihalesi, Kuşadası’nda bar olayı, kumar oynatmak, tehdit, hürriyeti tahdit, gayrimenkule el koyma, yağma gibi suçlardan ise toplam 67 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Davada Barış Vural’a 34 yıl 3 ay, Barış Öner’e 30 yıl 1 ay, Yıldırım Baran’a 12 yıl 9 ay, Serkan Gül’e 22 yıl 6 ay, Fikret Şahin’e 15 yıl 2 ay, İlker Doğdu’ya 11 yıl 10 ay, Bünyamin Aras ve Soner Şaşmaz’a 10’ar yıl, iş adamı Cumhur Atış’a 11 yıl, avukatlar Mürsel Ünlü’ye 21 yıl 4 ay, Cezmi Arslan’a 34 yıl 4 ay, Maksut Tuğlu’ya 50 yıl 4 ay, Sami Hoştan’ın da aralarında bulunduğu 41 sanığa ise örgüt üyeliği ya da örgüte yardım suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verilmişti.

Dava kapsamında “Çeşme Plaj İhalesi” ile ilgili yargılanan eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran ile eski Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ise beraat etmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, İzmir’de 2008 yılında suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen “Anafor” operasyonun ardından açılan 176 kişinin yargılandığı davada, bazı sanıkların cezasını onarken, bazılarının da bozulmasına karar vermişti. (AA)

YORUM YAP