DOLAR 32,8126 % -0.04
EURO 35,1673 % -0.06
STERLIN 41,4952 % -0.22
FRANG 36,7483 % 0.07
ALTIN 2.449,70 % -0,04
BITCOIN 63.720,01 -0.928

Okul Servisinde Unutulan Alperen’in Davası Başladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Okul Servisinde Unutulan Alperen’in Davası Başladı

İzmir‘in Çiğli ilçesinde okul servis minibüsünde unutulduktan sonra yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüne ilişkin açılan davada yargılanan 2’si tutuklu 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

Okul Servisinde Unutulan Alperen’in Davası Başladı

Karşıyaka 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar okulun kurucusu Yurdagül İşgören ve servis şoförü eşi Taner İşgören, tutuksuz sanıklar D.K, B.G, A.G. ve A.S. ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada ilk önce sanıkların kimlik bilgileri tespit edildi. Duruşmayı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile AK Parti İl Başkanı Bülent Delican da izledi.

Küçük çocuğun babası Serkan Sakin, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yargıya güvendiklerini, emsal bir karar çıkmasını beklediklerini söyledi.

Başka anne ve babaların gözyaşı dökmesini istemediklerini anlatan Sakin, “Bütün çocuklarımız için emsal bir karar çıksın. Bundan sonra hiçbir Allah’ın kulu, bir çocuğun canını yakmaya bir annenin, babanın gözyaşını dökmeye cüret göstermesin. Bütün derdimiz, çabamız, savaşımız bundan ibaret.” diye konuştu.

– “Yaşanan olay tüm Türkiye’yi derinden etkiledi”

Duruşmanın bir bölümünü takip eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, Alperen Sakin’in ölümüne ilişkin başlayan davanın takipçisi olduklarını kaydetti.

Sakin ailesine manevi destek olmak için adliyeye geldiklerini ifade eden Dağ, şunları belirtti:

“Yaşanan olay tüm Türkiye’yi derinden etkiledi. Bugün sanık ve tanık ifadeleri alınacak. Bundan sonraki duruşmaları da takip edeceğiz. Bu olayın sonrasında okul servisleriyle ilgili çok önemli düzenlemeler yapıldı. Benzer bir hadisenin yaşanmaması noktasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyorlar. Denetleme faaliyetleri devam ediyor. Buradan kamu vicdanını rahatlatacak bir kararın çıkması, böyle bir hadisenin bir daha yaşanmaması noktasında önemli olacaktır. Burada bir hukukçu ve siyasetçi olarak bize de düşen yargıya da müdahale etmeden kamu vicdanını rahatlatacak bir kararın çıkması adına davanın takibini sağlamaktır.”

– Olay

İzmir’in Çiğli ilçesinde 15 Ağustos’ta anaokuluna gitmek için sabah saatlerinde evden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Alperen’i anaokuluna götüren servisin şoförü Taner İşgören ile okulun kurucusu Yurdagül İşgören ve servis görevlisi D.K. gözaltına alınmıştı. Yurdagül ve eşi Taner İşgören tutuklanmış, D.K. serbest bırakılmıştı.

Öte yandan, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, idari soruşturma başlatarak konuyla ilgili müfettiş görevlendirmişti. Küçük çocuğun ölümüne ilişkin yürütülen idari soruşturma çerçevesinde anaokulunun kapatılmasına karar verilmişti.

Hazırlanan iddianamede ise okulun kurucusu Yurdagül ve servis şoförü eşi Taner İşgören’in 3 yıldan 14 yıla kadar, servis ablası olarak çalıştırılan D.K. ile okul müdürü B.G’nin 3 yıldan 9 yıla kadar, usta öğretici A.G’nin 2 yıldan 5 yıla kadar, A.S’nin ise 6 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. (AA)

YORUM YAP