DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.292,23 1.222

Adli Bilimciler Derneğinden (ADBİD) Bağımlılık Sempozyumu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adli Bilimciler Derneğinden (ADBİD) Bağımlılık Sempozyumu

Adli Bilimciler Derneği (ADBİD) Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, “Biz uyuşturucu denince eroin, esrar ve morfin olarak düşünmüyoruz. Biz sigarayı da bir uyuşturucu olarak kabul ediyoruz. Örneğin dünyada her yıl 6 milyon kişi sırf sigaradan ölür. Ve sigara kullanan kişinin diğer uyuşturucu maddelere geçme olasılığı hiç kullanmayana göre çok yüksek.” dedi.

Adli Bilimciler Derneğinden (ADBİD) Bağımlılık Sempozyumu

Hancı, Kütahya’nın Emet ilçesindeki bir otelde düzenlenen “Bağımlılık” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, dünyada her yıl milyonlarca kişinin uyuşturucudan öldüğünü belirterek, bağımlılıkla ilgili etkin mücadele yapılması gerektiğini söyledi.

“Biz uyuşturucu denince eroin, esrar ve morfin olarak düşünmüyoruz. Biz sigarayı da bir uyuşturucu olarak kabul ediyoruz. Örneğin dünyada her yıl 6 milyon kişi sırf sigaradan ölür ve sigara kullanan kişinin  diğer uyuşturucu maddelere geçme olasılığı hiç kullanmayana göre çok yüksek” diyen Hancı uyuşturucu bağımlılığının tedavisinin olmadığını vurguladı.

Hancı, “Bir kere bağımlı olan bir kişi uyuşturucuyu bıraksa bile her an tekrar kullanma riskiyle karşı karşıyadır. Bağımlılıktan kurtulmanın tek çaresi hiç başlamamaktır. Bunun da başlangıcı sigaraya başlamamaktır. Sigarayı küçümsemeyelim ve basit görmeyelim. Çünkü sigara tüm uyuşturucu maddelerin geçiş noktasıdır.” şeklinde konuştu.

– “Sosyal medya üzerinden uyuşturucuya özendiriliyor ve satışı yapılıyor”

Derneğin Algı Araştırmalar Merkezi ve Davranış Analizi Birimi Başkanı Dr. Sefer Darıcı da internet ve sosyal medya üzerinden insanların uyuşturucu maddeye özendirildiğini ve sosyal medya üzerinden “Narco Marketing” yöntemiyle uyuşturucu ticareti yapıldığını anlattı.

Ailelerin özellikle sosyal medyayı sık kullanan çocuklarına dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Darıcı, şunları kaydetti:

“Özellikle uyuşturucu satıcıları ve kartelleri sosyal medyayı kullanarak, yine sosyal medya üzerinden bu satışları yapıyor. Uyuşturucuya özendirme ve uyuşturucuya başlama yaşıyla ilgili olarak özellikle popüler oyunlar kullanılıyor ve bu popüler oyunların içinde çocukların uyuşturucuyla ilgili oyun oynadıklarının farkında bile olmadan madde kullanmaya sevk ediliyor. Bunları bilip, farkında olmalıyız. Bu durumlarla ancak bu şekilde mücadele edebiliriz.”

Darıcı, dünyanın her yerinde internet üzerinden madde alımının sosyal medyada çok etkin durumda bulunduğunu aktararak, İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre toplam satışların yaklaşık yüzde 75’inin internet üzerinden olduğunun saptandığına dikkati çekti.

Uyuşturucu tacirlerinin yasa dışı bu sektörde pazarlama disiplinine ait ögeleri ustalıkla kullandığına vurgu yapan Darıcı, “Bu devasa yasa dışı sektör iletişim olanaklarının gelişmesiyle pazarlama disiplinine ait ögeleri daha profesyonel olarak kullanıyor. Normalde blind (kör) pazarlama olarak ifade edilen tütün, alkol gibi maddelerin pazarlanmasından çok daha farklı tutundurma faaliyetleri izleyen uyuşturucu kartelleri dizi, film, oyun ve sosyal medya uygulamaları ile bunu farklı bir boyuta taşıdı. Artık durum başlı başına Narco Marketing.” ifadelerini kullandı.

Sempozyumda Prof. Dr. Recep Akdur, Prof. Dr. Nurten Gökalp, Doç. Dr. Hatice Demirbaş, Yrd. Doç. Dr. Sertaç Ak ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi görevli uzman polis memuru Özgür Zobar da uyuşturucu ve bağımlılık konularında birer konuşma yaptı.  (AA)

YORUM YAP