DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Aydın Valisi’nden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Aydın Valisi’nden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Köşger, mesajında, Dünya Engelliler Günü’nün, engelli vatandaşların sorunlarının gündeme getirilmesi, bunlara çözüm üretilmesi ve herkesin bu konuda duyarlılığının artırılması bakımından büyük önem taşıdığını belirtti.

Engelli olmanın bir tercih olmadığına dikkati çeken Köşger, engellilerin yaşadıkları sorunları ve zorlukları anlayabilmek için empati kurulması gerektiğini ifade etti.

Köşger, engelliler ve ailelerinin yaşadıkları sorunların tüm insanların ortak sorunu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu doğrultuda, Ülkemizde insan merkezli yönetim anlayışının ete kemiğe büründüğü alanların başında engelli vatandaşlarımıza yönelik uygulamalar gelmektedir. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılık güvence altına alınmıştır. Bu güvence ile engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, sivil toplum, siyaset ve iş dünyası gibi hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek olmakta ve göğsümüzü kabartmaktadırlar.”

Köşger, engelli vatandaşların toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri için tüm ihtiyaçlarının karşılanmasının herkesin ortak sorumluluğu olduğunu bildirdi.

Tüm engelli bireylere huzurlu ve mutlu bir yaşam dileyen Köşger, “Ülke nüfusunun önemli bir bölümünü engelli vatandaşlarımızın oluşturduğu gerçeğinden yola çıkarak, onların hayata daha kuvvetli tutunması için hepimize görevler düşmektedir. İlimizde engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmeti, engellilere ve ailelerine yönelik danışmanlık ve destek hizmetleri kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir.” ifadesini kullandı.(AA)

Ege Bölgesi Haberleri

YORUM YAP