hava 24° Orta
DOLAR 27,3061 % % 0.18
EURO 28,9205 % % 0.28
GRAM ALTIN 1.668,80 % % 0,33
ÇEYREK A. 2.728,48 % % 0,33
BITCOIN 720.210 % -0.174
SON DAKİKA
Google News

Bakan Koca: “4 ay önce talimatı verdim! Hekimlerin tahammülü azaldı”

Son Güncelleme :

11 Temmuz 2022 - 13:47

Bakan Koca: “4 ay önce talimatı verdim! Hekimlerin tahammülü azaldı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı aşılamayla ilgili randevuların açılması sonrası randevu bulamadığı için dün eleştirilerde bulunan gazeteci Fatih Altaylı Bakan Koca ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Bakan Koca: “4 ay önce talimatı verdim! Hekimlerin tahammülü azaldı”

azeteci Fatih Altaylı, Sağlık Bakanlığı’nın dördüncü doz koronavirüs aşısı randevularını açması üzerine hastanelere gidenlerin “aşı yok” cevabı alması üzerine sosyal medyasından “Ya aşı bulundurun, ya da randevu vermeyin” diye tepki göstermişti.

Bakan Fahrettin Koca’nın bunun üzerine kendisini aradığını “Haklısınız. Durumun farkına vardık. Hemen önlem alıyoruz” dediğini belirtti.

Altaylı, Bakan Koca ile sağlıkta şiddet ve randevu alma gibi sorunlarla ilgili yaptığı görüşmeyi köşesinde böyle yazdı:

Herkesin konuştuğu, hastanelerde bir türlü alınmayan güvenlik önlemlerinden ve hastane girişlerine bir türlü koyulmayan x-ray cihazlarından başladık.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimlere yönelik şiddet vakalarının genellikle plansız, anlık öfke ile gelişen olaylar olduğunu, bu yüzden de gerek hastane girişlerinde alınacak önlemlerin, gerekse hastanelerdeki güvenlik elemanlarının anında müdahalesinin kolay olmadığını söyledi.

“Konya’da bizi çok üzen ve pırıl pırıl bir doktorumuzu kaybetmemize neden olan olay mesela. Bu olayı gerçekleştiren kişinin kendisi de bir hastane çalışanı. Hastane güvenlik elemanı” diyerek önlem almanın zorluğunu vurgulamaya çalıştı.

Ancak bu güvenlik önlemlerinin arttırılmayacağı anlamına gelmiyordu.

Hekimlerin tahammülü azaldı

“Başta hasta yoğunluğu gibi bir önemli sıkıntı var. Üstüne pandemi sürecinin getirdiği yorgunluk. Hekimlerin tahammülü azaldı. Bu dönemde büyük efor sarf ettiler, büyük gayret gösterdiler.

Bunda beklentilerinin karşılanmamış olmasının da etkisi var muhakkak. Kadir bilmezlik olduğunu düşündükleri durum, kırılganlık getirdi. Bu da hasta ile hekim arasındaki gerilimi arttırıyor. Şiddetin artışında bu bir etken.

Biz bu süreçte şiddeti önlemeye yönelik 2 yasa çıkardık. Eskiden şiddet uygulayan kişi yargıya götürülüyor ama hakimler serbest bırakıyordu. Biz bunu katalog suçlara aldırdık.

Şikayete konu olmadan dava açılmasını sağladık çünkü özellikle sağlık çalışanının şikayeti ile başlayan süreçlerde sağlık çalışanları daha çok hedef oluyordu. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ağır suçlar kategorisine girdi. Cezalar bir bölü altı oranında arttırıldı.”

Hekimleri hedef gösteren imam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimleri hedef gösteren imama ilişkin olarak, “Konya’daki imam hakkında gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz” açıklamasını yaptı.

Bakan Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuştu. Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

“Olayı duyar duymaz hemen Diyanet İşleri Başkanı’nı aradım. Hac’da, Arafat’da idi. Buna rağmen aradım. Gün içinde iki kez aradım üstelik.

Hemen bir müfettiş görevlendireceğini ve Konya’ya yollayacağını söyledi. Ardından Konya Valisi’ne aradım. O da içeriden bir soruşturma açtırdığını söyledi. Bence soruşturma yürürken hemen açığa alınması gerekir.”

Altaylı’nın “Bu çok açık bir şekilde toplumda kin ve düşmanlığı tahrik suçu. Toplumun bir kesimini hedef gösterme suçu. Müfettişe değil, savcılığa şikayet etmek gerekmez mi?

Bakanlığınızın müdahil olması gerekmez mi?” sorusuna, “Fatih Bey, Konya’da şehit edilen doktor kardeşimiz bir kahraman. 8 çocuklu, fakir bir ailenin evladı.

Bin bir zorlukla yetiştirilmiş bir hekim. Ailesini ziyaret ettim. Hekime yönelik şiddetin acısını en derin şekilde yaşıyoruz, görüyoruz. Bu konularda en ufak bir şüpheniz olmasın.

Dediğim gibi ben soruşturmanın açığa alınarak sürdürülmesinden yanayım. Savcılığa Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunma konusunu gidişata göre değerlendireceğim. Yani gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz” yanıtını verdi. (internethaber)

Ege’de İzmir Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.