DOLAR 28,9531 % 0.05
EURO 31,8229 % 0.16
STERLIN 36,7931 % 0.14
FRANG 33,1793 % 0.21
ALTIN 1.903,22 % 0,10
BITCOIN 1.103.319 0.343

Ege’de Azerbaycanlı öğrenciler için oryantasyon programı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ege’de Azerbaycanlı öğrenciler için oryantasyon programı

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında sürdürülen, akademi dünyasına model olan “Çift Diploma Programı” başarılı bir şekilde sürdürülüyor.

Ege’de Azerbaycanlı öğrenciler için oryantasyon programı

Bu çerçevede, Ege Üniversitesine gelen Azerbaycanlı öğrencilerine yönelik oryantasyonu programı düzenlendi.
Ege Üniversitesi (EÜ) ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirilen ve akademiye model olan Çift Diploma Programı, güçlenmeye devam ediyor. Program çerçevesinde, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde eğitim alacak Azerbaycanlı öğrencilere yönelik oryantasyon programı düzenlendi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tek millet, iki devlet ideali çerçevesinde, dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile ülkemiz arasında tarihi, kültürel, ekonomik ilişkiler bulunuyor” dedi. Budak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliğinde bu ilişkilerimiz güçlenerek devam ediyor. Biz de Ege Üniversitesi olarak ülkeler arasındaki ilişkilere yükseköğretim alanında nitelikli katkı sunmak için Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile Çift Diploma Programı’nı bir ilk olarak hayata geçirdik. Kısa süre önce açıklanan Azerbaycan Üniversite Giriş Sınavı Sonuçları’nda ziraat ve gıda çift diploma programlarının kontenjanları yüzde yüz doldu. Hem Türk dünyasına hem de uluslararası akademiye model olan bu uygulamamız bir yandan genişlerken bir yandan da başarılı bir şekilde yürütülüyor” diye konuştu.

“4’üncü sınıf eğitimlerini ve stajlarını tamamlamak için üniversitemize geldiler”
ADAU’lü öğrencilerin Ege Üniversitesinde eğitim öğretime başladığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile ziraat fakültemiz arasında yürütülen protokol kapsamında, 3 yıllık eğitimlerini Azerbaycan’da tamamlayan ADAU öğrenciler, 4’üncü sınıf eğitimlerini ve stajlarını tamamlamak için üniversitemize geldiler. Öğrencilerin, üniversitemizin, eğitim öğretim ve araştırma geliştirme ile spor, kültür sanat altyapısını yakından tanımaları amacıyla Uluslararası Yükseköğretim Programları Türk Kültürü Oryantasyonu programı düzenledik. Misafirimiz olan öğrencilerimiz; tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı, öncü araştırma üniversitesinde, uluslararası düzeyde bir ekosistem içinde eğitim alacaklar. Kardeş ülke Azerbaycan’ın bizlere emaneti olan gençlerimizi, çift diploma sahibi, evrensel donamımda, yetkin mezunlar olarak ülkelerine uğurlayacağız. Gönül ve bilim elçilerimiz olan gençlerimizle birlikte heyecan dolu bir futbol maçı da gerçekleştirdik. Ege Üniversitesi olarak Azerbaycan üniversiteleri ile birikimimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen her türlü katkıyı vermeyi sürdüreceğiz. Tek millet iki devlet ülküsü ile gönül ve bilim köprüleri inşa ediyor olmaktan dolayı gururluyuz” dedi.
Öte yandan, oryantasyon programını başarı ile tamamlayan gençlere sertifikalarını Rektör Budak takdim etti. Rektör Budak, daha sonrada Azerbaycanlı öğrencilerle dostluk maçı yaptı. iha

Ege’de İzmir Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.