REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

BU ALANA GÜNLÜK 100 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Köşe Yazarımız Meryem Alkanat’ın “Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin 10 İpucu” Başlıklı Yazısı

Köşe Yazarımız Meryem Alkanat’ın “Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin 10 İpucu” Başlıklı Yazısı
blank
Meryem Alkanat( [email protected] )
Reklam Ver 05444331555
02 Nisan 2022 - 9:56

Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu soruların cevabını köşe yazarımız DİYETİSYEN MERYEM ALKANAT 10 ipucu ile açıklıyor:

Köşe Yazarımız Meryem Alkanat’ın “Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin 10 İpucu” Başlıklı Yazısı

Ramazan ayının gelmesiyle beraber, oruç tutacak bireyler için öğünler Sahur, İftar Başlangıcı, Akşam yemeği ve Ara Öğün şeklinde düzenlenebilir.

Sahur öğünü mutlaka yapılmalı, atlanmamalıdır. Sahur yapmayan bireylerde kan şekeri düşüklüğü, sindirim zorlukları görülebilir. Bu sebeple gün içerisinde alınamayan besin ögeleri bu öğünde alınmalı, uzun süreli tokluk yaratılmalıdır.

Sahurda bireyin gün boyu tok kalmasına yardımcı(yumurta,süt,peynir), kan şekeri açısından tam tahıl, tam buğday ekmek içeren ve kişinin uykuya geçişte sorun yaratmayacağı, kişiyi susatmayacak, yeterli sıvı içeren besinler yer almalıdır. Lif içeriği açısından çiğ sebze ve meyvelere yer verilebilir.

İftar başlangıcında uzun süreli dinlenme halinde olan boş mideye bir anda yüklenmek yanlıştır. İftarı su ile açan bireyler sonrasında tansiyon ve kan şekeri dengesi açısından zeytin/hurma ile devam edebilir.

Sonrasında çorba yer almalıdır. Çorba içildikten sonra mideyi dinlendirmek amacıyla 15-20 dakika ara verilmelidir. Hafif bir şekilde ana yemeğe geçilebilir.

Kızartma,kavurma,aşırı tuzlu ve baharatlı besinler, yağlı besinler, ağır tatlılar yer almamalıdır.

Tatlı olarak sütlü tatlılar tercih edilebilir.

Sıvı ve mineral kaybının önüne geçilmesi, iftar ve sahur arasında açığın kapatılması gerekmektedir.

Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak amacıyla ara öğüne yer verilmelidir. Besinler iyi çiğnenmelidir.

Emziren ve hamile bireyler, kronik rahatsızlığı olanlar, diyabeti olanlar, ilaç kullanan kişiler,65 yaş üstü bireyler, sindirim sistemi problemi yaşayanlar ve diyaliz hastaları mutlaka hekime danıştıktan sonra oruç tutmalıdır.

Daha fazla bilgi ve beslenme danışmanlığı için instagram: @diyetisyeniimm veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Ege’de İzmir Haber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

egedeizmir.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]