REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

İzmirli Levantenler Kültürlerini Karnavalla Yaşatmak İstiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmirli Levantenler Kültürlerini Karnavalla Yaşatmak İstiyor
Reklam Ver 05444331555
01 Aralık 2019 - 12:03

Osmanlı topraklarına yüzyıllar önce gelen Avrupalıların son temsilcileri, Levanten kültürünü bir karnavalla gelecek kuşaklara bırakmayı amaçlıyor.

İzmirli Levantenler Kültürlerini Karnavalla Yaşatmak İstiyor

Tarihi kaynaklara göre ticaret yapmak için 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı topraklarına gelen ve büyük bölümünü İngiliz, Fransız ve İtalyanların oluşturduğu Avrupalılar, yüzyıllar içinde Doğu-Batı sentezi ile ortaya çıkan kültürlerini Türkiye’de yaşatmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

İzmir’in Bornova ilçesinde düzenlenen Levanten Kültürüne Yolculuk Buluşması’nda da 5 asırlık tariflerle yapılan “keftedhes”, “brizolakya pane”, “sarmısaklı ekmek” gibi yemekler tanıtıldı, yok olmaya yüz tutan gelenekler anlatıldı.

Kültürel alışverişten mimari, sanat, spor ve ticaret alanlarında benzersiz bir karışımın ortaya çıktığını vurgulayan Filipuçi, bu sentezi yaşatmanın dünya kültürü açısıdan da çok önemli olduğunu aktardı.

Filipuçi, ölümler, Levanten olmayanlarla yapılan evlilikler ve göç gibi nedenlerle İzmir’deki Levanten sayısının hızla düştüğünü vurgulayarak, “Levantenlerin sayısı artık bini geçmez. Yemeklerimizi ve bayramlarımızı kaybetmemeye çalışıyoruz. Bayramlarımızın devamı bir karnaval olabilir. Bu konuda sınırlı kaldık ve tam hayata geçiremedik. Museviler için Sefarad günleri nasıl düzenleniyorsa Levantenler için de kıyafet balosunun olduğu bir karnaval tertip edilebilir.” dedi.

Levanten yemeklerinin önemi

Karnaval düzenlemek için yerel yönetimlerle görüştüklerini ancak sonuç alamadıklarını anlatan Filipuçi, Levantenlerin en önemli özelliklerinin “en az 3-4 dil bilmeleri” ve “Avrupa mutfağını Anadolu’ya uyarlamaları” olduğunu vurguladı.

Ingrid Braggiotti, Lotte Filippucci Romano, Maria Elisa Capaccioli Sponza ve Aude Giraud Ragusin öncülüğünde “Mutfak Tarihinin Levanten Tarifleri” başlıklı bir kitap yazıldığını dile getiren Filipuçi, “Nesilden nesile yemeklerimizi aktarmaya çalışıyoruz ancak her ailede aynı sahiplenme, aidiyet duygusu da yok.” dedi.(AA)

Ege’de İzmir Haber – Ege Haber – İzmir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

egedeizmir.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]