REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

İzmir’de kurban hareketliliği arttı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’de kurban hareketliliği arttı
Reklam Ver 05444331555
30 Temmuz 2020 - 12:26

İzmir’de Kurban Bayramı’na 1 gün kala kurban pazarlarında hareketlilik arttı.

Bayrama 1 gün kala kurban pazarlarında hareketlilik arttı

Konak ilçesinde bulunan Yeşildere Hayvan Pazarı’ndaki kurban hareketliliği geçen senelere göre az olsa da beklenenin üzerinde seyrediyor. Korona virüs önlemleri sebebiyle pazar yerindeki hijyen koşulları da üst seviyede tutuluyor. Satış için pazar yerine getirilen hayvanların sağlık muayenesi alanda görev yapan sorumlu veteriner hekimler tarafından yapılıyor. Hayvanları alana getiren nakliyecilerin ve hayvan satıcılarının da ateş ölçümü yapılırken, her çadırın önünde dezenfektan ve kolonya bulunuyor. Pazar yerine girmek isteyen müşteriler ise salgın konusunda bilinçlendirilirken, ateş ölçümü yapıldıktan sonra alana alınıyor.

“HaySag” uygulaması ile hayvanın durumuna bakılabiliyor

Yeşildere Hayvan Pazarı Sorumlu Veteriner Hekimi Bilal Ertekin, Konak İlçe Tarım Müdürlüğüyle beraber hem pazar yerinin dezenfeksiyonunu sağladıklarını hem de uygun şekilde kurban ibadetinin yapılabilmesi için hayvanların sağlıklarını korumak için çaba gösterdiklerini söyledi. Yeşildere Hayvan Pazarı’nda bu sene yaklaşık bin büyükbaş ve 3 bin küçükbaş hayvanın bulunduğunu söyleyen Ertekin, “Pazara gelen müşteriler ilk olarak hayvanın dış görünüşüne bakıyor. Hayvanın sağlık durumunu, yaşını ve cinsini merak edenler ise hayvanın küpe numarasını Tarım ve Orman Bakanlığının hazırladığı ‘HaySag’ uygulamasına girerek bakabiliyorlar. Hayvana yapılmış tüm aşıları bu uygulamadan görebiliyorlar” dedi.

“Kurban satışları arefe ve bayram günü artıyor”

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden hayvanlarını satmak için İzmir’e getiren besici Kadir Özdemir ise satışlarının yarı yarıya olduğunu söyleyerek, “Burada kurban satışı özellikle arefe günü ve bayram günlerinde artıyor. Hava da biraz sıcak olduğu için öğle saatlerinde müşteriler pazar yerine pek uğramıyor. Şükür şu anda durumumuz iyi. Korona virüs salgını bizi etkiledi. Yem fiyatları pahalandı. Buraya hayvan getirmek için tır tutuyoruz, geçen sene 2 bin liraya getirtebildiğimiz hayvanları bu sene 3 bin liraya getiriyoruz. Satış yapmak için çadır parası veriyoruz, o da pahalandı. Bizim işimiz de zor, hayvan satın almak isteyen müşterinin işi de zor. Allah herkese kesme gücü versin, inşallah hayırlısıyla bugünleri de atlatırız” ifadelerini kullandı. (İHA)

Egede İzmir Haber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

egedeizmir.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]