REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

İtfaiye Dairesi Başkanlığından:”Soba Değil İhmal Öldürür”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İtfaiye Dairesi Başkanlığından:”Soba Değil İhmal Öldürür”
Reklam Ver 05444331555
03 Aralık 2019 - 12:54

Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Karbondioksit zehirlenmelerinin genellikle ihmal sonucu yaşandığına dikkat çeken Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Serdar Adanır, “Unutmayın, soba değil ihmal öldürür” diyerek soba ile ısınanların belli kurallara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

İtfaiye Dairesi Başkanlığından:”Soba Değil İhmal Öldürür”

Havaların ısınması ile birlikte kullanımı artan soba ve doğalgaz ile ilgili vatandaşları zehirlenmeye karşı uyaran İtfaiye Dairesi Başkanı Serdar Adanır, “Soba veya doğalgaz zehirlenmelerinin büyük bir kısmı bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden kaynaklanıyor. Oldukça ılıman bir iklime sahip olmasına rağmen Aydın’da da havalar soğudu. Kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda ısınma işlemi sırasında yapılan hatalar tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Yanlış kullanım ve ihmal yüzünden her yıl yüzlerce kişi özellikle sobadan sızan karbon monoksit gazı ile zehirleniyor. Doğalgaz kaçakları doğalgazın içine enjekte edilen özel kokulu bir madde sayesinde daha kolay fark edilirken, sobadan sızan karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olduğu için fark edilemiyor. Vücuda solunum yolu ile giren bu zehirli gaz, doğrudan kana geçerek oksijen alımını engellediği için önce zehirlenmeye ardından da ölüme neden oluyor” dedi.

Dikkat edilecek hususlar
Alınacak bazı tedbirlerle ısınırken meydana gelen zehirlenme vakalarının önüne geçilmesinin mümkün olduğunu belirten Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Serdar Adanır, “Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir.(İHA)

Ege’de İzmir Haber – Ege Haber – İzmir

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

egedeizmir.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]