REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Çeşme’deki rezalete Bakanlık el koydu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çeşme’deki rezalete Bakanlık el koydu
Reklam Ver 05444331555
30 Haziran 2020 - 14:37

Çeşme’de borular patladı, evsel atıklar yollara taştı. Tatilciler kötü kokuya maruz kalırken, evsel atıklar denize de karıştı. Çevre ve Şehircilik yetkilileri ise bölgede inceleme başlattı.

Çeşme’de borular patladı, evsel atıklar yollara taştı

İzmir’in gözde turistik ilçesi Çeşme’de geçtiğimiz pazar günü Marina yakınındaki İZSU’yşa ait terfi istasyonunda arıza meydana geldi. Arıtma tesisine evsel atık pompalayan istasyondaki boruları patlarken içinde insan dışkısı bulunan pis sular ilçe merkezindeki cadde ve sokaklara aktı. Park halindeki çok sayıda araba cadde ve sokaklarda mahsur kaldı. Vatandaşlar terfi istasyonundaki arızanın bakımsızlık nedeniyle meydana geldiğini öne sürerek İZSU Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine tepki gösterdi. Meydana gelen patlak nedeniyle hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu Çeşme’de ilçe merkezini ağır koku bastı.

DENİZE AKTI

Yaşanan felaket bununla da sınırlı kalmadı. İZSU ekipleri tarafından kuru dere yatağına basılan insan dışkısı ağırlıklı evsel atıklar denize aktı. Kirlilik nedeniyle özellikle marina ve çevresinde toplu balık ölümlerinin yaşandığı gözlendi. İzmir’in ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Çeşme’de yaşanan çevre felaketine Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü el koydu. Dün sabah saatlerinde ilçeye giden uzman ekipler, arızanın meydana geldiği İZSU’ya ait arıtma tesisinde ve dere yatağında incelemelerde bulundu. Dere yatağından ve derenin denize döküldüğü bölgeden örnekler alan ekipler su numunelerini tahlil için laboratuvara gönderdi. Numune sonuçlarına göre İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında Çevre Kanunu uyarınca idari işlem başlatılabileceği belirtildi.

BACA TIKANDI

Egeli Sabah’ın ulaştığı bilgiye göre arıtma tesisine evsel atıkları pompalayan terfi istasyonundaki boruların patlamasına neden olay İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede yürüttüğü altyapı çalışmalarından kaynaklandı. İddiaya göre yol ve kanalizasyon hattı döşeme çalışması yapan ekipler özensiz çalışınca çalışmanın yapıldığı cadde ve sokaklardaki kanalizasyon bacalarının içi toprak ve molozla doldu. Daha sonra bu molozlar evsel atıkları arıtma tesisine pompalayan Marina yakınlarındaki terfi istasyonunda boruların önce tıkanmasına ardından da patlamasına neden oldu. Yaşananlara isyan eden tatilciler CHP’li İzmir Büyükşehir’e tepki gösterdi. İstanbul’dan Çeşme’ye tatil yapmaya gelen vatandaşlardan Selçuk Aydoğan (36), “Kötü koku yüzünden bulunduğumuz yerde duramadık. Keşke daha önce çalışma yapılsaydı da Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm beldesi Çeşme’de bu sorun yaşanmasaydı” dedi. Aytek Kaynar ise (36), “İş bilmezliğini faturasını kötü kokuya maruz kalan tatilciler çekti. Bu görüntüler Çeşme’ye hiç yakışmıyor” diye konuştu. (Egeli Sabah)

Egede İzmir Haber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

egedeizmir.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]