Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

Bakın Aziz Kocaoğlu 14 Yıldır İzmir’de Neleri Yapamadı!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bakın Aziz Kocaoğlu 14 Yıldır İzmir’de Neleri Yapamadı!
5 Kişi Okuyor
12 Eylül 2018 - 13:20

Yaklaşık 14 yıldır devam eden Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na rağmen, tamamlanamayan projeler ortadayken, İzmirlileri isyan ettiren kötü kokunun kaynağını aramaya gerek yok. Sorunun sebebi: Beceriksizlik ve kötü yönetim…

Bakın Aziz Kocaoğlu 14 Yıldır İzmir’de Neleri Yapamadı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, İzmirlileri isyan ettiren pis kokunun nedeninin belirlenemediğini açıkladı ama sorunun asıl kaynağının 14 yılı aşkın süredir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun beceriksizliği olduğu ortaya çıktı. Bakalım, Kocaoğlu 14 yılda İzmir’de neleri yapamadı!

ARITMA TESİSİ YETERSİZ

Sorunlarının başında, Büyükşehir’e ait Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin çevresinde depolanan arıtma çamurları ve altyapı yetersizliği gösterildi. Evsel atıklar 2015 yılına kadar çamur çürütme ve kurutma tesisi olmadığı için Çiğli’de toprağa gömüldü.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, “Atık kanalları kokuyor, onları yıkayacaklar. Bir de Çiğli’deki çamur atıkları kokuyor. Araştırdık, kokunun bunlardan kaynaklandığını tespit ettik” dedi.

ALTYAPI SIKINTILI

Kötü kokunun kaynağı olarak, atık su arıtma tesislerinin yetersizliği de gösterildi. Atık su arıtma tesislerinde yaşanan arıza nedeni ile, kenti çevreleyen ve tesise pompalar aracılığı ile atık su taşıyan kolektörlerdeki lağım sularının, sisteme zarar vermesin diye özellikle gece yarısından sonra arıtılmadan denize verildiği iddia edildi.

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndan İzmir Körfezi’ne kanalizasyon suyu pompalandığını fotoğraflarla da belgelendi. Hatta İZSU itiraf gibi bir savunma yaparak, “Artan nüfus ile birlikte Büyük Kanal Projesi’nin Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı ile Konak Pier arasındaki atık su kolektörler hattının kapasitesinin iyileştirilmesi gerekliliği ortaya çıktı. Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı ile Konak Pier arasındaki kolektör hattının kapasitesini artırmak için yeni bir pompa istasyonu ve yeni bir basınçlı iletim hattı yapacağız. Kolektör hattına ilave hatla Balçova, Sahilevleri, Güzelyalı ve Göztepe bölgesinden toplanan evsel atık sular, yeni kurulacak pompa istasyonu aracılığıyla Gümrük Pompa İstasyonu’na iletilecek. Hem mevcut kolektörün ömrü uzatılacak hem de Güzelyalı, Göztepe ve Mehmet Ali Akman mahallelerinde atık su sisteminde yaşanan sorunlar ortadan kalkacak. Projeyi tamamladık” dedi.

DERELERE KİREÇ DÖKÜLDÜ

Kötü kokunun kaynağı olarak Halkapınar’daki Meles Deresi ve ömrünü yıllar önce tamamlayan Çiğli’deki Harmandalı Çöp Tesisi de işaret edildi.
Her yıl havaların ısınması ile beraber Meles Deresi’nden yayılan kötü kokuların bu yıl da kendisini gösterdiği ifade edildi. 5 yılı aşkın süredir derenin ıslah edilmesi için milyonlarca para harcayan, hatta balçıkların üzerine kireç bile döken Büyükşehir, kötü kokunun önüne geçemedi.

VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA

Çiğli’deki Harmandalı vahşi çöp depolama tesisindeki sorun da pis kokunun diğer bir kaynağı oldu. Birçok şehir modern çöp bertaraf tesisine geçerken vahşi depolama alanındaki çöplükte sık sık çıkan yangınlar da etrafa pis koku yayılmasına yol açtı. Yangınla birlikte ortaya çıkan pis koku, denize doğru esen rüzgarlarla Harmandalı başta olmak üzere Çiğli, Mavişehir ile Bostanlı bölgesini yaşanmaz hale getirdi.

KENT KOKUYA MAHKUM OLDU

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, pis kokunun Büyükşehir Belediyesi’nin beceriksizliğinden kaynaklandığını, İzmir halkına eziyet edildiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce tedbir alması gerektiğinin altını çizen Şengül, “Bu uzun süren ihmallerin sonucu. Kanal projesi, uygun bir şekilde yapılmadı. Maliyeti düşürmek için projedeki kanallar küçültüldü. Arıtma tesislerinde ciddi sıkıntılar var. Kanallarda toz toprak birikti, tıkandı. Kurban Bayramı vesilesiyle belki kanallar iyice doldu, birçok kez de arızalandı. Hala bir şey yapmıyorlar, görmezden geliyorlar. İzmirliler bu kokuya mahkum edilmiş durumda. Yağmur yağsa da koku kendiliğinden gitsin beklentisi içindeler, geçici çözümlerle bu olmaz” dedi.

VATANDAŞTAN BÜYÜK İSYAN

İzmir’de yaşayan bir vatandaş yaşanan çevre kirliliği ve ağır kokular sonrasında isyanını sosyal medyada dile getirerek, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu istifaya çağırdı.

Çileden çıkan vatandaş, Kocaoğlu’na “Yazıklar olsun sana, sen evinde nasıl rahat uyuyorsun. Biz evimizde kapı pencere açamıyoruz, yatamıyoruz. Adamlar Haliç’i temizledi pırıl pırıl etti. Derhal görevinden istifa et. Yazıklar olsun senin gibi belediye başkanına” dedi. (Yeni Asır)

Egede İzmir Haber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.