REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Ege'de izmir Haber, Ege Haber, izmir Haberleri, Ege Haberleri, Son Dakika izmir, Torbalı Haberleri, Buca, Bornova, Karşıyaka

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Entegrasyonuna İçin Tasarım Fikirleri

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Entegrasyonuna İçin Tasarım Fikirleri
Reklam Ver 05444331555
30 Kasım 2019 - 13:38

İnsan için Yapı-Halk için Mimarlık Uluslararası Mimari Tasarım Yarışması bu yıl, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonuna yönelik bir tema çerçevesinde düzenlendi. Yaşar Üniversitesinin ev sahipliğinde ve Mimarlar Odası İzmir Şubesinin desteği ile düzenlenen uluslararası etkinlikte, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Suriyeli mültecilerin sosyal yaşamlarına katkı sağlayacak mimari proje fikirleri ortaya çıktı.

Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Entegrasyonuna İçin Tasarım Fikirleri

1 hafta boyunca süren; ayrıca panel, sergi, atölye ve kolokyum etkinliklerini de içeren İnsan için Yapı-Halk için Mimarlık Uluslararası Mimari Tasarım Yarışmasının organizatörlerinden biri de Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi oldu. Etkinliğin açılışını, Dünya Mimarlık Topluluğunun Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan, ‘mimarlıkta yenilik’ başlıklı bir sunum ile İzmir Mimarlık Merkezinde gerçekleştirdi.

Tenin Gözleri isimli kitabıyla öne çıkan dünyaca ünlü Fin Mimar ve Kuramcı Profesör Juhani Pallasmaa ise etkinlik kapsamında Yaşar Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda akademisyenler ve mimarlık öğrencileriyle bir araya geldi. ‘Deneyim Olarak Mimarlık: Mimarlıkta Varoluşçu Anlam’ başlıklı sunumunda Pallasmaa, mimarlığın bir sanat dalı olduğuna ve bu bağlamda mekanın farklı algılanış olasılıklarına dikkat çekti. Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki’nin de dinleyici olarak katıldığı etkinlikte, Pallasmaa’nın ardından ‘Gökyüzü, Su ve Dağla Yaşamak: Özgürlüğe Uzanan Yol’ başlıklı sunumuyla Mimar Sheng-Yuan Huang söz aldı. Huang Tayvan’da katılımcı tasarım yöntemiyle gerçekleştirilen, sosyo-kültürel sürdürülebilirlik odaklı projelerini, dinleyicilere sundu.

Kimler ödül aldı?
Türkiye sınırındaki Reyhanlı ilçesinde yaşayan Suriyeli mültecilerin sosyal entegrasyonuna katkıda bulunacak tasarım fikirleri arayan ve profesyonel ile öğrenci olmak üzere iki kategoriden oluşan yarışmanın jüri üyeleri arasında ise Prof. Juhani Pallasmaa, Prof. Dr. Suha Özkan, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem Gürel, Öğretim Üyesi Dr. Chen-Yu Chiu, Doç. Dr. Chun-Hsiung Wang, Ying-Chun Hsieh, Sheng-Yuan Huang, Shuenn-Ren Liou ve Nuno Martins yer aldı.(İHA)

Ege’de İzmir Haber – Ege Haber – İzmir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

egedeizmir.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]