DOLAR 32,9013 % 0.23
EURO 35,3479 % 0.55
STERLIN 41,8048 % 0.5
FRANG 36,8316 % 0.31
ALTIN 2.465,29 % 0,60
BITCOIN 61.200,01 -4.556

İzmir’de yeni sosyal girişim projeleri

Yayınlanma Tarihi : Google News
blank

Yaşar Üniversitesi Sosyal Girişimcilik ve Etki Ofisi (SoFi) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde başlayan İzmir Sosyal Girişimcilik Programı kapsamında, Kuluçka Mentörlük ve Danışmanlık Programına katılan 4 sosyal girişimin eğitimleri tamamlandı. Neverlant, 5 Harf 2 Hece Çocuk, BİGG Society ve VOGA adlı girişimler, Yaşar Üniversitesinde düzenlenen toplantıda projelerini sundu.

İzmir’de yeni sosyal girişim projeleri

İzmir’de sosyal girişimcilik ekosistemini güçlendirmek amacıyla kurulan Yaşar Üniversitesi Sosyal Girişimcilik ve Etki Ofisi (SoFi), 2023 Haziran ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Sosyal Girişimcilik Programını başlattı. Program modüllerinden olan Kuluçka Mentörlük ve Danışmanlık Programı çerçevesinde, biri fikir aşamasında, diğerleri ise başlangıç düzeyindeki 4 sosyal girişim 29 Mart-9 Mayıs 2024 tarihleri arasında eğitim ve mentörlük desteği aldı. Kuluçkanın tüm süreçlerini tamamlayan 4 sosyal girişim, Yaşar Üniversitesinde gerçekleşen toplantıda projelerini sundu. Yaşar Üniversitesi öğrencileri ise Tasarım Odaklı Düşünme ve Sosyal Girişimcilik dersinde geliştirdikleri projelerin sunumunu yaptı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yiğit Kazançoğlu, İzmir’in tarih boyunca yenilikçi ve girişimci ruhuyla öne çıkan bir şehir olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Kazançoğlu, Yaşar Üniversitesinin sosyal girişimcilik alanında İzmir’in potansiyelini en üst seviyeye taşımak için çalışmalarına devam ettiğini belirterek, sosyal girişimciliğin sadece ekonomik kalkınmayı değil, aynı zamanda toplumsal değişimi ve dönüşümü de beraberinde getiren bir güç olduğunun altını çizdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Asuman Meral Türkmen ise sosyal girişimciliğin İzmir ve yerel yönetimler için ne kadar önemli olduğuna değindi. Sosyal girişimciliği desteklemek ve teşvik etmek için çalışmaktan gurur duyduklarını belirten Türkmen, İzmir’in yenilikçi fikirlerin filizlendiği bir şehir olarak, sosyal girişimcilik alanında da büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti.

Hayali belediye: Neverlant
Neverlant projesi; belediyecilik konusunda mesleki paylaşım ve dayanışma ağı oluşumunu, yaygın eğitim ve psikolojik olarak güvenli ortamlar ve üretken organizasyonlar oluşturmayı amaçlayan bir yönetişim yaklaşımıyla geliştiriyor. Kendi yaşam alanları ve yaşam kaliteleri ile ilgili hayalleri olan herkesin yer alabileceği bir hayali belediye olan Neverlant’te 30 yaş altı gençlerden oluşan model belediye meclisi yer alıyor. 30 yaş ve üzeri kişiler halk olarak görev yapıyor. Neverlant, hayali bir belediye olarak ideal belediyecilik anlayışının geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirirken, sürdürülebilir projeler üretmeyi amaçlıyor. Neverlant ekibi; Mehmet Kuzu, Aycan Uğur, Nilhan Matur, Ezgi Tekin, Oğuz Duranal, Ali Aykut Ece’den oluşuyor.

Sürdürülebilirliği bir yaşam tarzı haline getirmeyi amaçlayan BiGG Society sosyal girişimi ise BiGGbiodesign adı altında biyomalzemelerle uygulama atölyeleri, sürdürülebilir farkındalık seminerleri ve çevresel bilinç etkinlikleri düzenliyor.
BiGGbiodesign, tarımsal atıkları değerlendirerek yüzde 100 organik ve bitkisel temelli biyomalzemelerden elde edilmiş tek kullanımlık kâğıt ürünleriyle tüketicilerine sürdürülebilir alternatifler sunuyor. BiGG Society ekibi; Irmak Çağlayanel, Alper Hidayet Parlak, Ayberk Avcı, Selen Atar, Zeynep Karaduman’dan oluşuyor.

VOGA sosyal girişimi ise kültürel mirasları NFT ve dijital ikiz teknolojisiyle dijital dünyaya taşımanın ötesinde, geçmişi koruyup geleceği de şekillendiriyor. Kaan Çavuşoğlu ve Levent Çolakoğlu’nun tasarladığı proje, NFT ve dijital ikiz varlıklarının satışından elde edilen gelirle, kadın girişimcilere ve gençlere iş fikirlerini gerçekleştirmeleri için destek sunuyor.

Çocuklar için atölyeler
Elifcan Süslü ve Ecehan Atmaca’nın tasarladığı, odağında çocuk olan 5 Harf 2 Hece Çocuk projesi, bünyesinde yer alan alanında deneyimli eğitimcilerle, etkin ve verimli çocuk ve yetişkin atölyeleri ile yetişkinler için eğitim faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla 2022 yılında kuruldu. 5 Harf 2 Hece Çocuk oluşumu, eğitim platformu altında ebeveyn söyleşileri, eğitmen eğitimleri ve çocuk atölyeleri düzenliyor.
Öte yandan Yaşar Üniversitesi proje ekibinde; Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Etki Ofisi Yöneticisi Öğretim Görevlisi Kevser Çimenli, Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Can Güvenir, Uzman Oya Demir ve Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yasin Özarslan yer alırken, Büyükşehir Belediyesi ekibinde ise Asuman Türkmen Meral, Esra Akkiraz, Ekin Kahraman, Gonca Göktoğan, Zarife Kalındamar, Melis Başkonuş Demirci, Oya Akın, Selen Trak Durak, Yeşim Vardar, Berfin Karaaslan yer aldı. iha

Egede İzmir haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.